Mardin Roj

Mardin’de kadınlar Valilik yasağını tanımadı, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı

Mardin’de kadınlar Valilik yasağını tanımadı, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı
  • 30 Haziran 2021

Mardin’de Valiliğin eylem ve etkinlik yasağı kararını tanımayan kadınlar, Karayolları Parkı’nda İstanbul Sözleşmesi için açıklama yaptı.

 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyesi kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak amacıyla Karayolları Parkı’nda açıklama yaptı. Mardin Valiliği tarafından yapılmak istenen açıklamanın Karayolları Parkı’nda yapılmasına izin verilmemesine rağmen kadınlar parka geçerek açıklama gerçekleştirmek istedi. Parkın her tarafı polisler tarafından tutulurken, kadınlar buna rağmen parka girerek, pankart ve dövizlerini açtı. Polislerin müdahale edecekleri yönündeki uyarısına aldırış etmeyen kadınlar sloganlar eşliğinde açıklama yapmaya başladı.

 

 

Platform adına Derya Dağ tarafından yapılan açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin maddeleri okunurken, sözleşmenin çocukları ve kadınları koruduğu belirtildi. “Tek adam tarafından verilen bu karar hukuksuz ve kanun dışıdır” diyen Dağ, “Kanunla uygun bulunan bir milletlerarası sözleşmenin Cumhurbaşkanı tarafından çekilme kararı verilmesi hukuken mümkün değildir” diye belirtti. İstanbul Sözleşmesi’nden Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile çıkılmasının hukuk dışı bir girişim olduğunu belirten Dağ, “Sadece kadınlar ya da Türkiye açısından değil; insan hakları evrensel hukukunu altüst eden bir girişim olduğu için de dünya hukuk ve siyaset tarihine geçecektir” ifadelerini kullandı.

 

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ’

 

İktidarın kullandığı dilin İzmir HDP binasında, “88 Kadın Katledildi” pankartının arkasında Deniz Poyraz’ın katledilmesine sebep olduğunu belirten Dağ, “Biz kadınlar olarak iktidarın toplumu birbirine düşürmeye, kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik nefret ve düşmanlaştırıcı dilinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Biz Şahmeran Kadın Platformu olarak haklarımızdan, hayatlarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğimizi bir kez bildiriyoruz” dedi.

 

Açıklama kadınların sloganları ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ