Mardin Roj

Mardin’de kadınlar tacizle suçlanan polisi protesto etti

Mardin’de kadınlar tacizle suçlanan polisi protesto etti
  • 03 Ekim 2019

Kayyum tarafından Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı fuhuşa zorlamasına dair yargılandığı davayı izleyen kadın kurumları, duruşma sonrası açıklama yaptı. Kadınlar, Uysaler ve benzerlerinin en ağır cezaları alana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyumluğu döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’de müdür olarak görevlendirdiği polis memuru Ercan Uysaler’in kadın çalışan D.S.’yi fuhuşa zorlamasına ilişkin yargılandığı davanın ilk duruşmasını izleyen kadın kurumları, duruşma sonrası Mardin Adliyesi önünde açıklama yaptı.

HDP Mardin Kadın Meclisi, Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları İzleme Komisyonu ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada onlarca kadın bir araya geldi.

İlk açıklamayı yapan Mardin Tabip Odası Başkanı Derya Etem, Uysaler davasını yerinde takip ettiklerini ve sanık avukatının failin suçunu meşrulaştırma çabası içine girdiğini ifade etti.

Kadınlar olarak önceki yıl aynı yerde başka bir kadının maruz kaldığı cinsel istismara ilişkin açıklama yaptıklarını hatırlatan Etem, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nin bir kadını cinsel istismara maruz bırakan özel harekat polisi B.K. hakkında beraat kararı vermesini kabul etmediklerini söyledi.

‘CİNSEL TACİZİN KARŞISINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Ardından kadın örgütleri adına Şahmaran Kadın Platformu üyesi Gülizar İpek konuştu. İpek açıklamasında halka hizmet etmek için var olan belediyenin böyle bir olayla gündeme gelmesinin kamu vicdanını sarsan bir durum olduğunu kaydetti. Kadınlar olarak cinsel istismar ve cinsel taciz vakalarının karşısında durmaya devam edeceklerini vurgulayan İpek, Uysaler’in avukatının duruşmanın gizli görülmesi yönündeki talebine ilişkin ise, şunları söyledi: “Savcılık, ses kayıtları ile tanıkların ifadeleri mevcutken mağdurların şikayetleri ve anlatımlarına rağmen Ercan Uysaler’in ‘basit cinsel saldırı’ suçuyla yargılanmasını istedi. Sanık avukatı beyanları ve yaptığı savunma ile var olan cinsel istismarı meşrulaştırmaya çalışmıştır. Müvekkili ile birlikte biz kadınlardan korktu ki duruşmayı kapalı yapma talebinde bulundu. Ama biz buradan bir kez daha bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”
Tüm kadınları davanın 9 Ocak’ta görülecek ikinci duruşmasına davet eden İpek, “Ercan Uysaler davasının cezasızlıkla sonuçlanmasına izin vermeyeceğiz. Hem sanığın hem de bu konuda ihmali bulunan tüm kamu görevlilerinin en ağır cezaları almaları için mücadele edeceğiz” dedi.


‘KAYYUMLAR TACİZİN ADIDIR’

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise, yaptığı konuşmada Uysaler’in korunduğunu belirtti. Dündar, “Kayyumlar, hırsızlığın ve tacizin adıdır. Biz kadınlar, Uysaler ve onun gibilere bu dünyayı dar edeceğiz. Bugün belki sadece duruşmada izleyici olarak bulunduk ama sokaklarda bu tür saldırılara izleyici kalmayacağız. Uysaler ve onun gibiler en ağır cezaları alana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ