Mardin’de Jina Aminî protestolarına destek açıklaması

Mardin’de Jina Aminî protestolarına destek açıklaması
  • 28 Eylül 2022 19:04

Şahmaran Kadın Platformu yaptığı açıklama ile kadınların sınırlarını erkeklerin belirlemesine izin vermeyeceklerini belirterek, “İran’da direnen kadınlardan güç alıyoruz” dedi.

 

Şahmaran Kadın Platformu, kadın cinayetlerine tepki göstermek ve İran’da Jina Masha Aminî’nin katledilmesinin ardından başlayan protesto eylemlerine destek vermek için açıklama yaptı. Artuklu ilçesi Karayolları Parkı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Kadınların Zafere Yürüdüğü Yüzyılda Dikta Rejimlerine Boyun Eğmeyeceğiz” pankartı açıldı. Kadınlar “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî berxwedana Jinan” sloganları atarken, metni platform adına Mürvet Aslan Çam okudu.

 

Dargeçit ilçesinde saçları açıldığı bahanesiyle katledilen Pakistan Demir’in erkeklerce çizilen kaderinin İran’da “ahlak polisi” tarafından Jina Masha Amini’ye reva görüldüğünü dile getiren Çam, “Biz kadınlar bu kaderi kabul etmiyoruz. Çünkü bizler bu ortak kara zihniyeti, Türkiye’de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz. Hala bulunamayan Gülistan Doku’dan, katledilen Deniz Poyraz’dan tanıyoruz. Zindanda katledilen Garibe Gezer’den, failleri aklanan Şule Çet’ten tanıyoruz. 27 yıldır kaybedilen çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri’nden tanıyoruz. Biz bu coğrafyanın kadınları çocuk yaşta katledilen Ceylan Önkol’dan tanıyoruz” dedi.

 

Kadınların isyanlarını yanlarına alarak meydanlarda olmaya devam ettiklerini belirten Çam, erkeklerin kadınların sınırlarını belirlemesine izin vermeyeceklerini dile getirerek, “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz. Jina Amini’nin katledilmesinin ardından tıpkı adı gibi yüzlerce kadına Jin yani yaşam olmayı atfetti. Bugün İran sokaklarında dalga dalga büyüyen kadın mücadelesinin, İran’daki şeriat mücadelesinin önünü nasıl tıkadığını görüyor ve İran’da direnen kadınlardan güç alıyoruz. Biz bütün dünya kadınlarına düşen bu mücadeleyi daha fazla büyütüp yaymaktır. Jin jiyan azadî şiarını yaşamımızın her alanında yaşamsallaştırmak her birimizin hayat felsefesi olmadı” ifadelerini kullandı.

 

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ