Mardin Roj

Mardin’de Jandarma hangi gerekçe ile köy camisine yerleştirildi?

Mardin’de Jandarma hangi gerekçe ile köy camisine yerleştirildi?
  • 24 Ağustos 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Günebakan (Zorava) köyünde kuyu elektriklerinin kesilerek, açılmaması için köy camisine jandarma yerleştirmenin gerekçesini sordu. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Günebakan (Zorava) köyünde kuyu elektriklerinin kesilerek, açılmaması için köy camisine jandarma yerleştirmenin gerekçesini sordu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’in yanıtlaması istemi ile soru önergesi veren Dündar, DEDAŞ’ın “Çiftçiyi mi DEDAŞ’tan koruyorsunuz, DEDAŞ’ı mı çiftçiden koruyorsunuz” diye sordu.

 

 

Pero Dündar’ın soru önergesi şu şekilde;

 

 

“Mardin ve ilçelerinde Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ’ın) borçları gerekçe göstererek yapmış olduğu elektrik kesintileri halkı ve çiftçiyi mağdur etmeye devam ediyor. Son olarak Nusaybin ilçesine bağlı Günebakan köyünde sulama kuyularına ait trafoların elektrikleri hâkimliğin verdiği ihtiyati tedbir kararı olmasına rağmen borç gerekçesi ile kesilmiştir.

 

Basında yer alan ve mağdur çiftçilerin tarafımıza aktardığı bilgilere göre;

 

Çiftçilere ait elektrik faturaları 600 bin TL ile 2 milyon TL arasında olmuştur.  Günebakan çiftçilerine kesilen elektrik faturası toplamda 20 milyon TL’yi aşmıştır.

 

DEDAŞ’ın talebiyle çiftçilerin kuyuların trafolarına elektrik vererek mısırı sulamasının önüne geçmek amacıyla köyün içine yerleşen jandarma ve korucular cami ve taziye evini 3 gün boyunca karakola dönüştürmüştür. Köy camisi ve taziye evinde kalan jandarma ve korucular, sırasıyla hem nöbet tutmuş hem de köylüye ait tarım arazilerinin içinde bulunan trafoları kontrol etmek amacıyla devriye gezmiştir.

 

Bu süre zarfında köy halkı camideki jandarma ve korucular nedeniyle imam ve eşinin evinden çıkamadığını belirtilmiştir. Yine köyde yaşayan ve her gün dışarda olan kadınların da köy içerisinde sürekli jandarma ve korucuların gezmelerinden kaynaklı dışarı çıkamadıkları söylenmiştir. 22 Ağustos 2021 tarihinde jandarma ve korucular köyden çıkarken kuyuların elektrik kesintileri devam etmektedir.

 

Günlerdir kuyulara elektrik verilmeyen Günebakan köyünde yaşayan çiftçiler ilaçlama yaptıklarını, sulama zamanı geldiğinde DEDAŞ’ın kesinti yaptığını belirterek, arazilerini satmaları durumunda bile faturaları ödeyemeyeceklerini vurgulamışlardır. Çiftçiler  “Elektriği versinler ki, sulama yapabilelim. Üç gün elektrik verilmez ise sulama yapamazsak bu mısırın hepsi kuruyacak” diyerek durumun vahametini anlatmışlardır.

 

 

Bu bağlamda;

  • DEDAŞ’ın çiftçilerin borçlarını gerekçe göstererek elektrikleri kesmesiyle yaratılan mağduriyet ne zaman giderilecektir?
  • DEDAŞ’ın hukuka aykırı fatura düzenlediğine dair Bakanlığınıza kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvurulardan kaçı işleme alınmıştır?
  • Jandarma ve korucuların köyün camisi ve okuluna hangi yasal gerekçe ile yerleştirilmiştir? Bu kararı kim vermiştir? Köye ait cami ve taziye evinin bu şekilde kullanılması doğru mudur?
  • Jandarma ve korucuların köy camisinde olmasından kaynaklı imam dahil olmak üzere insanların camiye gidememesini nasıl açıklıyorsunuz?
  • Mazot, gübre fiyatlarından kaynaklı üretim yapamaz hale gelen çiftçilerin yaşadığı DEDAŞ zulmü ne zaman son bulacak?
  • Çiftçiyi mi DEDAŞ’tan koruyorsunuz, DEDAŞ’ı mı çiftçiden koruyorsunuz?
  • DEDAŞ’ın çiftçilere çıkarmış olduğu borçların silinmesi için Bakanlığınız herhangi bir çalışma yapacak mıdır?
  • Mısır tarlalarının yanmasının ve çiftçinin ürün elde edememesinin bir önemi yok mudur?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ