Mardin’de istinat duvarı çalışmasında mağara bulundu

Mardin’de istinat duvarı çalışmasında mağara bulundu
  • 19 Ocak 2020 11:20

Mardin’in tarihi yerleşim bölgesinin alt kısmında bulunan yol üzerinde yapılan istinat duvarı örme çalışması sırasından bir mağara bulunması üzerine çalışmalar durduruldu.

Mardin’in Artuklu ilçesinin tarihi yerleşim bölgesinin alt kısmında yer alan yolda yaklaşık 3 ay önce Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından istinat duvarı örme çalışması başlatılmıştı. Mardin-Midyat yolundaki heyelan bölgesinde başlatılan ve büyük bir bölümü tamamlanan çalışmalar sırasında bir mağaraya rastlanıldı.

Bunun üzerine durum Mardin Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Yetkililerin, yaklaşık 3 metre yükseklik ve genişliğinde bir girişi olan mağarada incelemelerde bulunmasının ardından bölgedeki çalışmalar durduruldu.
Bölgenin heyelan bölgesi olması ve havaların yağışlı olması nedeniyle mağaranın ağzı toprak yığını ile geçici olarak kapatıldı.

İNCELEME SONUCUNDA BELLİ OLACAK

‘Eski Mardin’ olarak adlandırılan bölgede rastlanılan mağaraya ilişkin şimdiye kadar net bir tespit yapılmadı. Ancak mağaranın bir geçit veya su sarnıcı olduğu tahmin ediliyor. Doğal mağara olma ihtimali de olan yere ilişkin son kararın uzman bir ekibin yapacağı inceleme sonucu verileceği belirtildi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ