Mardin’de işçilerden sendikaya açık çağrı: Koltuklarınız için değil, bizim için mücadele edin

Mardin’de işçilerden sendikaya açık çağrı: Koltuklarınız için değil, bizim için mücadele edin
  • 29 Ocak 2023 16:48

DİSK Genel İş Mardin Şubesinin kongresinde konuşan işçiler, Başkan ve yönetici adaylarına açık çağrıda bulundu: “Bizim için mücadele etsinler. Koltukları için değil. Bu temennimizdir.”

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Mardin Şubesi 3’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen kongreye işçi ve delegelerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl ve İlçe Örgütü yöneticileri, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin Şube yöneticileri, Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların yöneticileri katıldı. Kongre divan üyelerinin seçimi ile başladı. Divan üyelerinin seçiminin ardından emeği için çalışırken, yaşamını yitiren ve öldürülen işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından sivil toplum örgütü temsilcilerine ve delegelere söz verildi.

 

MEVCUT YÖNETİME AĞIR ELEŞTİRİ

 

İlk olarak konuşan TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulundan Aydın Aslan, sendikanın mevcut yönetimine dönük eleştirilerde bulundu. DİSK’in mevcut yönetiminin TMMOB üyesi de olan işçilerin yanında durmadığını dile getiren Aslan, “İşçi emekçi yoldaşlarımızın yanında olacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Umudumuz odur ki, yeni yönetim emekçilerimizin hakkını sokakta savunacak, krizden çıkıl yolu olan toplumsal hareket sendikacılığını benimseyecek ve tüm düzeni değiştirecektir. Kendi için değil, işçi mücadelesi için emek harcayacaktır. Yeni yönetime şimdiden başarılar diliyoruz” dedi.

 

‘GENEL-İŞ ÜYESİ OLARAK KALMAK TAKDİR EDİLECEK’

 

Ardından KESK adına söz alan Mustafa Bozan da, emek ve demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olan DİSK Genel İş’in kongresinde güçlü bir yönetimle, mevcut iktidarın uyguladığı emek sömürüsüne karşı yeni bir mücadele hattı oluşturmak için dayanışma gösterdiklerini söyledi. Birçok işçinin emek sömürüsü ve iş güvencesizliği ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Bozan, “Mardin gibi bir yerde, kayyumun iki dönemdir uygulamalarının çok sık görüldüğü bir yerde hala Genel İş üyesi olarak kalmak, burada irade ortaya koymak, bir mücadele ortaya koymak gerçekten takdir edilecek bir durumdur. Çünkü işverenin direk işten atma tehlikesini göğüsleyerek halen burada bir irade ortaya koyan emekçileri biz saygıyla selamlıyoruz. Onların iradesini irademiz olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘EMEK VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE GENEL-İŞ’İ GÖRMEK İSTİYORUZ’

 

Şehrin sorunlarını dile getirmek için oluşturdukları Emek ve Demokrasi Platformu’na dikkat çeken Bozan, Genel-İş sendikasına eleştiriler yönelterek, “Bu süreçte Genel İş’i de aramızda görmek istiyorduk. Lakin, istediğimiz düzeyde bir ortaklaşma sağlayamadığımız için emek ve demokrasi mücadelesinin bir ayağı maalesef eksik kaldı. Temennimiz şudur ki; bundan sonraki süreçte Genel İş sendikasını tekrardan emek ve demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası haline getirileceğinden kuşkumuz yok. Bu süreçte mücadelede yer almak isteyen herkesi tekrar selamlıyoruz. Biz Genel İş ile birlikte ülkede emek ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz” dedi.

 

GENEL MERKEZ YÖNETİCİSİ ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

 

Ardından söz alan Divan Başkanı ve DİSK Genel İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Ali Haydar Kara, “20 yıldır birlikte mücadele ediyoruz. Bu iktidar göreve geldiği günden bu güne tahmin ediyorum ki, hepimizde çok büyük ağır tahribatlar bıraktı. Bu bıraktığı tahribatlar sonucunda da bu güne kadar hep birlikte bir arada kalabildik. Belki 20 yılda çok değerli insanlarımızı çok kıymetli arkadaşlarımızı, kimi zaman eylemlerimizde, kimi zaman hayatın içinde ne yazık ki kaybettik. İsterdim ki, bugün birlikte yürüdüğümüz her arkadaşın da sırtında en az bizler kadar bir yumurta küfesinin olmasını isterdim” dedi. Kara açıklamasının devamında kongre alanında misafirlerin özgür ve rahat konuşmasını istediklerini dile getirerek, yapılan eleştirilere cevap verdi. Kara, “Türkiye’de bu iktidar mimar ve mühendislere ilk saldırdığında Genel-İş sendikasının bütün yöneticileri, üyeleri, mimar ve mühendis arkadaşlarımıza yapılan bu saldırı karşısında göğsünü siper etmiştir. Siyasete yapılan her türlü saldırıda Genel İş sendikasının temsilcileri yöneticileri, Göğsünü siper etmiştir… Bölgedeki her soruna karşı ses çıkarmıştır. Kayyum atandığında bu belediye başkanları ile birlikte mücadele etmiştir. El konulan belediyelerde yeri geldi eylem yaptık. Hem üyelerimizi koruduk, hem oradaki belediye başkanlarını korumak için yaptık. Ama bugün sendikamıza karşı yapılan hiçbir saldırıyı da kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

‘BİZİM İÇİN MÜCADELE ETSİNLER’

 

Ardından söz alan bir işçi ise, 6 defadır sürgün edildiğini söyleyerek, “Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar diyorlar. Daha 3 köyüm var Allah’a şükür.  İstiyorum ki, dürüst olsunlar birbirlerini sevsinler. Saygılı olsunlar, bizim için mücadele etsinler. Koltukları için değil. Bu temennimizdir. Genel merkez de bundan sonra bizi yalnızlaştırmasın. Sesimize ses versinler. Çünkü hepiniz biliyorsunuz buradaki ezikliği biliyorsunuz, ona rağmen cesaretle dik duruyor ama ne hikmetse sona geldi mi herkes yüzünü bizden çeviriyor. Ortada ezilen biziz. Yani çocuklarımızdır” dedi.

 

‘İŞÇİLERİN DEĞİL, KOLTUK SEVDALILARIN GÜNAHI VAR’

 

Bir başka işçi de, “Kayyum geliyor işçilere kıyıyor. Arkasından belediye HDP, zaten Mardin bilindiği gibi her zaman HDP çıkıyor. Değerli arkadaşımızın da dile getirdiği gibi yine aynı şekilde işçiye kıyıyor. İşçilerin, emekçilerin hiçbir günahı yok. Koltuk sevdalıların günahı var. Bizim hiçbir günahımız yok. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Biz kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Büyük mercilere yetişemiyoruz. Sizden ricamız lütfen işçilere kıyılmasın” dedi.

 

Ardından DİSK Genel İş Mardin Şube Başkan adayları Rıdvan Ablak, Süleyman Dayar ve Rahmi Güneş konuştu.

 

Ardından kurulan sandıklarla seçim kurulu üyelerinin gözetiminde oy kullanımı başladı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ