Mardin Roj

Mardin’de İnsan Hakları Haftası açıklaması

Mardin’de İnsan Hakları Haftası açıklaması
  • 10 Aralık 2020

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, İnsan Hakları Haftası kapsamında açıklama yaptı.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) binası önünde onlarca kişinin katılımı ile açıklama yaptı. Eylemde, “Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadelemizi büyütüyoruz” pankartı açıldı.

Açıklama öncesi Barış Anneleri Meclisi adına Nure Tarlak, Türkiye cezaevlerinde 27 Kasım’dan bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı devam eden açlık grevlerine ilişkin söz aldı. Tarlak, İnsan Hakları Haftası’nda cezaevlerindeki açlık grevinin 14’üncü gününü geride bıraktığını belirterek, “Herkesin olduğu gibi çocuklarımızın da hakları var” dedi. Tutukluların taleplerinin kabul edilmesi çağrısı yapan Tarlak, cezaevlerinden yine cenazelerin çıkmasını istemediklerini dile getirdi. Tarlak, kamuoyuna vicdan ve adalet çağrısında bulundu.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu adına İHD Mardin Şube Eşbaşkanı Fevzi Adsız basın açıklamasını okudu. Kürt sorununun demokratik yollardan çözme çabası olmadan demokratikleşme ve insan haklarında ilerlemenin sağlanamayacağını belirten Adsız, “Yeniden bir barış sürecinin inşa edilmesi en önemli görevlerimiz arasındadır” dedi. Hükümetten yapılan “reform” açıklamalarına değinen Adsız, “Gerçek bir reform, kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı yeni bir Anayasa ile yapılabilir” dedi. Türkiye’de adalet için cezasızlıkla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Adsız, işkence ve kötü muamele yasağına aykırı eylemlerde bulunanlar hakkında etkili soruşturma ve kovuşturma yöntemlerine başvurulması önündeki siyasi ve kanuni engellerin kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

‘TECRİDE SON VERİLMELİ’

OHAL’in Türkiye’de kalıcı hale getirildiğine dikkat çeken Adsız, OHAL uygulamalarının sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Adsız, “Öncelikli olarak ağır hasta mahpuslar ile yaşlı mahpusların, siyasi mahpusların, çocukların, hamile ve çocuklu kadınların salıverilmesi, hapishanelerde kalanlar ile ilgili hak temelli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Adli ya da siyasi ayrımı yapılmadan infaz koşulları eşitlenmeli ve insan onuruna uygun muamele yapılmalı, İmralı Hapishanesinde devam eden tecride son verilmelidir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ