Mardin Roj

Mardin’de HPG’li 4 kadın ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi

Mardin’de HPG’li 4 kadın ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi
  • 31 Aralık 2021

Bagok’ta hayatını kaybeden 4 kadının cenazesi için aileler kan örneği verirken, cenazeler sonuçlar beklenmeden “Kimsesizler Mezarlığı”na defnedildi.

 

Mardin’in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı’nda 11 Aralık’ta başlayan ve 15 Aralık’a kadar hava saldırıları ile devam eden askeri operasyon sırasında Şikêfta Silo diye bilinen bir mağarada HPG’li oldukları belirtilen 6 kadın hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden Deniz Orak (Hîra) ve Simanur Kaya’nın (Mesken) cenazeleri aileleri tarafından alınarak defnedilirken, 4 kadının tanınmayacak hale getirilen cenazeleri için aileleri DNA testi için kan örnekleri verdi. Cenazeler için daha önce Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden Fatma Çiçek ile Erzurum Karayazı ilçesinden gelen Betül Dilen’nin (Dicle) aileleri kan örnekleri verirken, önceki gün Nusaybin’den Türkan Aktan’ın ailesi bugün de İstanbul’dan Şilan Çiçek’in ailesi Mardin’e gelerek kan örnekleri verdi.

 

AİLEYE TEŞHİS YAPTIRILMADAN DEFNEDİLDİ

 

Türkan Aktan’ın ailesi tanınmayacak hale gelen cenazeler arasında teşhis yapamazken, bugün Mardin’e gelen Şilan Çiçek’in ailesi ise cenazelerin dün akşam Artuklu ilçesindeki “Kimsesiz Mezarlığı”na defnedildiğini öğrendi. Bu nedenle teşhis işlemine katılamayan aile, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki işlemlerini tamamladıktan sonra Mardin Devlet Hastanesi’nde DNA tespiti için kan örneği vererek, kentten ayrıldı.

 

54 CENAZE KİMSESİZLER MEZARLIĞI’NDA

 

4 cenazenin defnedilmesi ile birlikte 90’lı yıllardan bu yana çatışma ve operasyonlarda hayatını kaybedip, cenazesi Artuklu Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunanların sayısı 54’e yükseldi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ