Mardin Roj

Mardin’de HDP’lilerin Diyarbakır’a gitmesi yasaklandı

Mardin’de HDP’lilerin Diyarbakır’a gitmesi yasaklandı
  • 17 Haziran 2020 15:51

HDP yürüyüşü için Mardin’den Diyarbakır’a gitmek için yola çıkan partililerin kentten çıkışına Kovid-19 salgını gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” için Mardin ve ilçelerinden Diyarbakır’a gitmek için yola çıkan HDP’liler polisler tarafından engellendi. Midyat, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve diğer ilçelerden yola çıkan HDP’liler, Mardin-Diyarbakır yolu üzerindeki kontrol noktalarında durdurularak, kentten çıkışlarına “Koronavirüs tedbirleri kapsamında Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan tedbirler” gerekçesiyle izin verilmedi. HDP’lilere yazılı herhangi bir belge verilmedi.

İL BİNASI ABLUKA ALTINDA

HDP Mardin İl Örgütü binası da sabah saatlerinden itibaren zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından abluka altına alındı. Parti binasına giden polisler, Eşbaşkan Salih Kuday’a da aynı gerekçe ile kentten çıkmasına izin vermeyeceklerini bildirdi. Buna rağmen il binasından çıkan HDP’lilerin etrafı polisler tarafından abluka altına alınırken, basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceği söylendi. Programlarında açıklama olmadığını belirten HDP’liler araçlarla yola çıktı. Ancak, partililerin önü Mardin-Diyarbakır yolundaki kontrol noktasında yine durduruldu.

Bunun üzerine partililer geri döndü. Parti binasında konuşan İl Eşbaşkanı Salih Kuday, kentten çıkmalarının “korsanvari” bir şekilde engellendiğini belirtti. Kuday, hiçbir hukuki gerekçe olmadan yapılan engellemeye rağmen HDP’nin yürüyüşünün devam edeceğini vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ