Mardin’de HDP’den Şengal açıklaması

Mardin’de HDP’den Şengal açıklaması
  • 3 Ağustos 2022 21:07

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin il örgütü Şengal anması için basın açıklaması yaptı.

HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

 

Grup adına açıklama yapan Eylem Amak; “Karanlık DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014 yılında Êzidî halkının yaşam alanı olan Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği soykırım saldırısının bugün 8’inci yıldönümü. 73 fermanla defalarca soykırıma uğrayan Êzidî halkına yönelik yapılan 74’üncü Soykırımı bir kez daha lanetliyoruz.

 

3 Ağustos 2014 tarihinde tüm dünyanın gözü önünde Şengal’de bir soykırım gerçekleştirildi. Êzidî kurumları tarafından kamuoyuna aktarılan bilgiler doğrultusunda bu soykırımda binlerce insan katledildi. 350 bine yakın insan evlerini yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalarak göç yollarına düştü. Büyük bir çoğunluğu Şengal’e yakın yerlerde kurulan kamp alanlarına sığınırken 50 bine yakın kişi farklı ülkelere göç ettirildi, 9000 civarında kadın ve çocuk DAİŞ çeteleri tarafından kaçırıldı, 2700’ü aşkın kadın ve çocuğun akıbeti ise bugün halen bilinmemektedir.

Defalarca söyledik ve söylemeye devam edeceğiz: Bu soykırım erkek egemen iktidarların savaş ve şiddet politikalarının bir sonucudur. 74’üncü fermana sessiz kalanlar 73 fermanı onaylayan erkek egemen iktidarların sürdürücüleridir. Şengal’de DAİŞ çeteleri tarafından gerçekleştirilen soykırım katliamının bugüne kadar ki tüm yansımalarında görülmüştür. Bunun bir soykırım olduğunu söylemeyenler, hastanelerinde çeteleri tedavi edenler, çetelere “birkaç öfkeli gençtir” diyerek katliama ön açanlar, hiçbir yansıması olmayan açıklamalarla cılız tepkiler vererek kınama mesajları yayınlayanlar, bugün hala Şengal’e yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. “Askeri operasyon” adı altında yapılan bu saldırılarla Şengal’de inşa edilmek istenen yeni yaşam hedeflenmektedir.

 

Bu soykırımın en ağır bedelini elbette ki tüm savaş ve şiddet politikalarında olduğu gibi kadınlar ödemiştir. Şengalli Êzidî kadınlar karanlık DAİŞ çeteleri tarafından şiddetin her türlüsünü yaşamıştır. Ve bugün hala da yaşamaya devam etmektedir. Êzidî kadınlar inançlarından, kadın kimliklerinden dolayı katledildi, yaşam alanlarından koparıldı, zorla inançları değiştirildi, bu saldırıların karşısında durduğu için tecavüze uğradı, köle pazarlarında satılarak susturulmak, sindirilmek, yok edilmek istendi. Ancak bu saldırıyı gerçekleştirenlere karşı ne Êzidî kadınlar ne de kadın özgürlük mücadelesi yürüten biz kadınlar asla diz çökmedik, boyun eğmedik. Karanlık çetelere en büyük cevabı yine Şengal’de direnişin ve yeni yaşamı örenlerin öncüsü olan kadınlar vermiştir. . Êzidî kadınlar, kendi savunmalarını örgütleyerek, soykırım ve saldırı riski altında olan tüm dünya halklarına ve ezilen tüm kadınlara da örnek oldular.

 

Şengal’de gerçekleştirilen bu soykırımın temelinde kadın düşmanlığının olduğunu çok iyi biliyoruz. Ortadoğu’da yükselen kadın mücadelemize, haklarımıza ve kazanımlarımıza yönelik bu saldırılara karşı kadın özgürlük mücadelemizi yükseltmekten, Êzidî kadınlarla dayanışmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Kaybettirilen, köle pazarlarında satılan Êzidî kadınların hesabını sormaya devam edeceğiz.

 

Bir kez daha belirtiyoruz ki; 74. kez fermana uğramasına rağmen direniş ve mücadeleden asla vazgeçmeyen, öz savunmasını gerçekleştiren Şengal’de yeni yaşamın öncüsü olan kadınları selamlıyoruz. 3 Ağustos gününün, “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesi çağrımızı tekrarlıyoruz” dedi.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ