Mardin Roj

Mardin’de HDP’den iktidara uyarı: Aklınızı başınıza alın

Mardin’de HDP’den iktidara uyarı: Aklınızı başınıza alın
  • 06 Mayıs 2022

HDP Mardin İl Örgütü, Ankara’da yaratılmak istenen provokasyona sert tepki gösterdi. HDP’li Pero Dündar, iktidara “Aklınızı başınıza alın” diye seslendi. 

 

HDP Genel Merkezi önünde dün gerçekleştirilen provokasyon ve HDP’li milletvekillerine dönük tehdit HDP Mardin İl Örgütü tarafından protesto edildi. HDP Mardin İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamayla yapılan protestoda “Em HDP’ê diparêzin/HDP’yi Savunuyoruz” pankartı açılırken, onlarca partili ile birlikte Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da açıklamaya katıldı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da katıldığı açıklamada metni İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu okudu.

 HDP’nin savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam siyasetini yürüttüğü için hedef alındığını belirten Ağaoğlu, tehdit ve saldırıların Türkiye halklarının ortak yaşam iradesine dönük olduğunu söyledi. Bedeli ne olursa olsun eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirten Ağaoğlu, yaşanan saldırılara karşı bütün muhalefeti ses çıkarmaya ve dayanışmaya davet ettiklerini söyledi. Ağaoğlu, HDP’yi savunmanın demokratik siyaseti savunmak, Türkiye halklarının özgür, ortak geleceğini savunmak olduğunu ifade etti.

‘FAŞİZM YOK OLACAK’

Ardından söz alan HDP’li Pero Dündar da, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam sehpasında dahi Türk ve Kürt halklarının geleceği için mücadele ettiklerini hatırlatarak, “Bu nedenle bizler Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i bir kez daha anıyoruz. Onlara söz veriyoruz; mücadelelerini, direnişlerini ileri taşıyacağız. Onların devrimci mirasıyla Türkiye’de demokratik siyaset hakim olacak, faşizm yok olacak” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mafya ve çetelerin bakanı olduğunu dile getiren Dündar, “Kürt çocukları ve Türk çocuklarının katilidir” dedi.

‘AKLINIZI BAŞINIZA ALIN’

Hükümetin başarısızlıklarını HDP’ye dönük saldırılarla kapatmaya çalıştıklarını dile getiren Dündar, “Operasyona çıkıyorlar, istedikleri gibi olmayınca HDP’ye saldırıyorlar. İktidarını ayakta tutamıyorlar, HDP’ye saldırıyorlar. HDP gençliktir, kadındır, halktır. HDP’nin varlığını kendilerinin gidişi olarak görüyorlar. HDP her zaman onların boğazında kılçık olarak kalacak. Soylu bizim muhatabımız bile olamaz. O ancak çetelerin, mafyanın muhatabı olur. Muhatabımız bugün AKP-MHP iktidarıyla, onların faşizmidir. Aklınızı başınıza alın. HDP bugüne kadar kimsenin önünde diz çökmemiş, bundan sonra da çökmeyecektir. 8 Mart’a, Newroz’da, 1 Mayıs’ta nasıl alanlarda olduysak, her zaman da alanlarda olacağız” dedi.

‘ÇÖZÜM HDP’DİR’

İktidarın elinde bir şey kalmadığını ve aile diye alıp HDP’nin önüne getirdiklerinde çare aradığını belirten Dündar, “Evet, çözüm HDP’dir. HDP’nin kapısının önüdür. Toplumun, barışın, özgürlüğün, hukukun çözümü HDP’nin kapısındadır. Kürt sorununu çözülmedikçe, Türkiye’nin demokrasi Sorunu çözülmedikçe, HDP mücadelesine devam edecek. HDP sokaklarda, evlerde, meydanlarda, parlamentoda, her yerde bu halka nefes olacak” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem “Jin jiyan Azadî”, “Bijî berxwedana HDP” sloganları eşliğinde son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ