Mardin Roj

Mardin’de HDP ve TJA’lı kadınlar sokaklarda

Mardin’de HDP ve TJA’lı kadınlar sokaklarda
  • 24 Ekim 2020

Son 5 ayda 10 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de kadınlar, “Em xwe diparêzin” kampanyası kapsamında taciz, tecavüz ve şüpheli kadın ölümlerini protesto ederken, örgütlü mücadeleyi büyüterek güçleneceklerini vurguluyorlar.

Mardin’de 5 ay içerisinde 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadın ve çocuğa dönük taciz ve tecavüzlerin arttığı kentte, kadınlar haftalardır sokaklarda eylem ve etkinliklerle hem durumu protesto etti hem de toplumu bu konuda bilgilendirdi. Tevgera Jinên Azad’ın ( TJA) başlattığı “Em xwe diparêzin” kampanyası kapsamında kentte çalışma yürüten kadınlardan TJA aktivisti Aliye Tok, örgütlenmeye dikkat çekerek taciz, tecavüz ve ölüme sürüklenmelerin birlikte mücadele ile aşılabileceğini ifade etti.

‘5 ayda 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi’

İktidarın özel savaş politikalarının amacının toplumsal ahlakı yok etmek olduğunu söyleyen Aliye,”5 ay içerisinde Mardin’de 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Bizim bilmediğimiz başka ölümlerde yaşanıyor ki bunlar aileler ve çevredekiler tarafından saklanıyor. Buna karşı çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızdan biri de TJA’nın başlattığı, “Em xwe dıparêzin” kampanyası. Sistem kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışıyor. Özellikle son süreçte asker, polis ya da uzman çavuşlar sevme adı altında genç kadınları taciz ediyorlar. Kadınlarımız da bu nedenlerle ya ölüme sürükleniyor ya da katlediliyor” diye belirtti.

‘Sistemin politikaları kadını ölüme sürüklüyor’

İktidarın yargı ile el ele vererek yarattığı bu olaylar nedeni ile onlarca kadının ölüme sürüklendiğini ifade eden Aliye şunları kaydetti: “Derik’te son olarak şüpheli şekilde yaşamını yitiren bir kadın arkadaşımız telefonunda, ‘derdi olmayan kimse boşuna intihar etmez’ notunu bıraktı. Devletin politikası kendini köyde şehirde her alanda gösteriyor. Namus adı altında onlarca kadınımız ölüme sürükleniyor. Bunlara sebep olan erkeklerde yargı boyutunda ceza almıyor. Mardin ya da Şırnak örneklerinde bunu gördük. Çocuk ve kadınlar taciz ediliyor ama şikayetlere rağmen bunu yapanlar tutuklanmıyor. Mahkemede bir kadını öldüren biri kravat taktığında mahkemeye göre iyi halli olarak görülüyor ve bırakılıyor. Buda daha çok kadın cinayeti ve kadın istismarının önünü açıyor.”

Temel amaç örgütlenmek

AKP’nin kadınlar üzerindeki kirli politikasını kampanya kapsamında anlatacaklarını ifade eden Aliye, “Taciz, tecavüz ve yaşanan bu ölümleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Bir kadının daha ölüme sürüklenmesine tahammülümüz kalmadı. Bu kampanya kapsamında sadece kendimizi değil dilimizi, doğamızı ve tarihimizi de savunacağız. En büyük hedefimiz her kadının örgütlenmesi. Bunun için gece gündüz durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Taciz ve tecavüzlerin sonunu getireceğiz” ifadelerini kullandı. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ