Mardin Roj

Mardin’de HDP belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto etti

Mardin’de HDP belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto etti
  • 15 Kasım 2019

HDP’li Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü ile Mazıdağı, Derik ve Suruç belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması ilçede protesto edildi.

Mardin’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile Urfa’nın Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik’in bu sabah yapılan polis operasyonları ile gözaltına alınması Savur’da partililer tarafından protesto edildi.

HDP’liler açıklama yapmak üzere Savur Belediyesi hizmet binası önüne geldi. Ancak alınan “eylem ve etkinlik yasağı” kararı gerekçe gösterilerek partililerin açıklama yapmasına polislerce izin verilmedi. Partililer bunun üzerine HDP İlçe Örgütü binasına geçti.

EŞBAŞKAN DENKTAŞ: KAYYUMLARI TANIMIYORUZ

Burada konuşan Savur Belediyesi’nin diğer Eşbaşkanı Mahsum Denktaş, “Biz sonuna kadar halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Kayyımları tanımıyoruz. Halkımız da bu kayyımları istemiyor. Haksız hukuksuz yere yapılan gözaltıların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

‘KADINLARA SALDIRMAK İSTİYORLAR’

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak ise, yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Gözümüzü bu sabah yine gözaltı operasyonları ile açtık. Kayyumları da bu baskıları da kınıyoruz. Bugün buraya geldik ama bir iki kişi dışında kimsenin belediyeye girmesine izin vermediler. Bu hukuksuz bir uygulamadır. Özellikle kadın eşbaşkanların gözaltına alınmasının nedenini biz çok iyi biliyoruz. Kadınlara her alanda saldırmak istiyorlar. Ama bizim bunlara karşı mücadelemiz dün devam etti bugün de yarın da devam edecek.”

Açıklama alkışlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ