Mardin Roj

Mardin’de hapsedilen mülteci Sülo ile MİT’in uğraştığı ortaya çıktı

Mardin’de hapsedilen mülteci Sülo ile MİT’in uğraştığı ortaya çıktı
  • 05 Ekim 2021
Ajanlık dayatmasını reddettikten sonra sınır dışı edilmek üzere GGM’ye gönderilen mülteci Ali el-Sülo’nun dosyasına giren bir belgede, MİT’in özel olarak Sülo ile uğraştığı ortaya çıktı. 
Suriye’nin Şam kentinden 2013’te ailesiyle birlikte Mardin’e göç eden ve Mart ayında gözaltına alınarak önce Antep, ardından Van Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderilen Ali el-Sülo ile Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) uğraştığı ortaya çıktı. Yaklaşık 7 aydır “idari gözetim” adı altında GGM’de tutulan Sülo, Ocak 2021’de çağrıldığı Mardin İl Göç İdaresi’nde, Mardin İl Göç İdaresi Müdürü Sefa Kenar ile kendilerini istihbarat olarak tanıtan kişilerin ajanlık dayatmasına maruz kaldı. Sülo, söz konusu kişiler hakkında şikayetçi oldu. Sülo’nun şikayeti üzerine Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Bu kez Sülo, sanal medyadaki eski tarihli paylaşımları gerekçesiyle, “YPG propagandası” iddiasıyla gözaltına alındı. Mahkeme tarafından serbest bırakılan Sülo, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 6 ay süreyle “idari gözetim” altına alındı.
KOPYALA YAPIŞTIR İLE RET
6 aylık idari gözetim süresinin dolmasına rağmen Sülo serbest bırakılmadı. Sülo’nun “toplum için tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle gözetim süresi 6 ay daha uzatıldı. Sülo’nun avukatlarının yaptığı itirazı reddeden Van 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, Sülo’nun “DAİŞ üyesi” olduğu iddiasında bulundu. Mahkeme gerekçesinde ise Sülo ile alakası olmayan bir isme yer verilerek, “İtiraz edenin 2015 yılında DEAŞ terör örgütüne katıldığını, kod isminin Ebu Yusuf olduğunu beyan ettiği, bu sebeple şüpheli hakkında adli soruşturma yürütüldüğü, bu anlamda muterizin kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturduğunun dosya kapsamında anlaşıldığı” ifadelerine yer verildi. Avukatların ikinci itirazı da reddedildi. Üçüncü itirazda ise kişi ile Sülo’nun ilgisinin olmadığının belirtilmesine rağmen mahkeme bu itirazı da aynı gerekçelerle reddetti.
MİT DÜZENLEDİ
Kararla birlikte dosyaya gelen yeni evrakın Sülo’nun kendisini “istihbarat” olarak tanıtan kişilerce ajanlık dayatmasına maruz kaldığını doğruluyor. Dosyaya İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği’nden gönderilen yazıda Sülo ile ilgili bilginin MİT tarafından gönderildiği belirtildi.
Sülo’nun “Genel güvenlik için tehlike arz eden kişiler” anlamına gelen G-87 kodu ile Türkiye’ye giriş yasağı bulunan kişiler listesinde olduğu belirtilen yazıda, şu ifadeler yer aldı: “Dava konusu işleme esas alınan fiil ve olgulara yönelik açıklayıcı bilgi ve belgelerin ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilmek suretiyle onaylı, okunaklı örneklerinin dava dosyasına ibrazının istenilmesine, temin edilemediği takdirde bilgi ve belgenin içeriği hakkında bilgi verilmesi ve açıklama yapılmasının istenilmesine karar verilmiştir. Davacı hakkında Cumhurbaşkanlığı’nın (MİT Başkanlığı) 12.02.2021 tarihli ve 123566821 Sayılı yazısına istinaden Genel Müdürlüğümüzce 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 9’uncu maddesi G-87 kodlu ‘Türkiye’ye giriş yasağı’ tanzim edildiği anlaşılmıştır.” (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ