Mardin’de Halepçe Katliamı Anması

Mardin’de Halepçe Katliamı Anması
  • 17 Mart 2023 11:37

Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla Mardin Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saddam Hüseyin tarafından 16 Mart 1988 yılında gerçekleştirilen ve 5 binin üzerinde insanın kimyasal gazlarla öldürüldüğü Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla Mardin Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK binası önünde yapılan açıklamada katliamın unutulmayacağı vurgulandı.

 

Platform adına açıklamayı Derya Akyol okudu. Açıklamanın tamamı şu şekilde;

 

“16 Mart 1988 tarihinde gerçekleşen Halepçe katliamı ağır sonuçlarıyla bir insanlık dramı olarak tarihe geçmiştir. Saddam Hüseyin rejiminin Kürtleri ve Halepçe’de yaşayan diğer halkların hedef alındığı katliamda, tüm dünyanın gözleri önünde, 5 binden fazla çocuk, kadın ve erkek kimyasal silahlarla acımasızca katledilmiştir. Katliamın izleri günümüzde bile insanların ve doğanın yaşamını etkilemeye devam etmektedir.

Yıllardır toplumun vicdanında ve hafızasında derin izler bırakan acıların ve katliamların son bulması gerekmektedir. Hiç kimsenin insanlığa karşı suç niteliğinde olan hiçbir saldırı ya da katliamların hedefi haline gelmediği, ölümün karşısında yaşamın savunulduğu bir ülkede barış içinde bir arada yaşama mücadelesini güçlendirmek başta emek örgütleri olmak üzere, tüm emek ve demokrasi güçlerinin öncelikli hedefi olmalıdır.

Bugünkü koşullarda hala sıcak savaş gerçeğinin yaşanması çözüm ve diyalog konusunda insanlık onuruna yakışacak şekilde ilerleme kaydedilmediğini ve emperyalist güçlerin paylaşım krizinin toplumlara mal olmaya devam ettiğini göstermektedir.

Her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapan, sürekli ölümü ve öldürmeyi kutsayanlara karşı yaşamı ve yaşatmayı savunmaya devam etmek zorundayız. Emek ve demokrasi platformu olarak sadece Mart ayında yaşananları değil, bugüne kadar gerçekleşen bütün katliamları lanetliyor, kaybettiklerimizi saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Unutmayacağız, unutturmayacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ