Mardin’de gözaltındaki gençlere Ömeryan ve Bagok soruldu

Mardin’de gözaltındaki gençlere Ömeryan ve Bagok soruldu
  • 19 Şubat 2020 10:10

Mardin merkez ve ilçelerinde gözaltına alınan 14 kişi daha emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Emniyette gözaltındaki kişilere Ömeryan ve Bagok kırsal alanlarına yönelik sorular sorulması dikkat çekti.

Mardin’in Artuklu, Nusaybin, Kızıltepe ve Dargeçit ilçelerinde 7 Şubat ve 14 Şubat günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 14 kişinin emniyet işlemleri tamamlandı. İlçe Emniyet Müdürlüklerinde tutulan 14 kişiden bir kısmı emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 7 Şubat’ta gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyeleri adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen Gençlik Meclisi üyeleri de savcılıkça serbest bırakıldı.

EMNİYET ÖMERYAN VE BAGOK’U SORDU

Emniyet sorgularında 14 Şubat günü gözaltına alınan kişilere Ömeryan ve Bagok kırsal alanlarına yönelik sorular sorulması dikkat çekti. Emniyet sorgusunda gözaltındakilere Ömeryan ve ve Bagok kırsalına dair “sığınaklar ile silah, mühimmat, örgütsel ve yaşamsal malzemelerine gizlendiği yerler ile ilgili bildiklerinizi anlatınız” sorusu ile HPG’lilere dair “haberleşme amaçlı kullandıkları not ve pusulaların kim ve ne şekilde taşındığı konusunda bildiklerinizi anlatınız” sorusu soruldu. Aynı zamanda sorular arasında “örgüt mensuplarının arazi intikal şekilleri ile yine arazide pusu, keşif vb. faaliyetler hakkında bildiklerinizi anlatınız” sorusunun da sorulması dikkat çekti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ