Mardin Roj

Mardin’de gözaltına alınan HDP’li belediye eşbaşkanlarına 24 saat görüş yasağı

Mardin’de gözaltına alınan HDP’li belediye eşbaşkanlarına 24 saat görüş yasağı
  • 15 Kasım 2019

Gözaltındaki HDP’li Derik, Savur ve Mazıdağı Belediye eşbaşkanlarına 24 saat avukat görüş yasağı getirilerek, dosyaları hakkında “kısıtlılık” kararı alındı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan HDP’li Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü ile Derik Belediyesi’nin 4 çalışanın dosyalarına ilişkin “kısıtlılık” kararı alındı. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan kişilere 24 saat avukat görüş yasağı da konuldu.

Emniyette müvekkilleriyle görüştürülmediklerini aktaran avukatlar, kendilerine “görüştüremeyeceğiz” yanıtı verildiğini kaydetti.

Belediye eşbaşkanların gözaltına alınması ile eşzamanlı olarak Derik ve Mazıdağı belediye hizmet binalarını ablukaya alan polislerin, içeride yaptıkları aramalar tamamlandı. Mazıdağ Belediyesi’ndeki arama sırasında polislerin Eşbaşkanı Nalan Özaydın’ın kullandığı odanın kapılarının birini söktüğü, diğeri ise kırdığı öğrenildi. Polisler odada yaptıkları aramada Özaydın’ın kullandığı bilgisayarın harddiskine de el koydu.

Arama işlemleri sona eren belediye binalarının çevresindeki polis ablukası devam ederken, Mazıdağı ve Derik’te belediye personeli ve meclis üyeleri bina içerisinde bekleyiş halinde. Aramaların sona erdiği Savur Belediyesi’nde ise belediye personelleri ve meclis üyelerinin binaya girmelerinin polislerce engellendiği bildirildi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ