Mardin Roj

Mardin’de gözaltılara kitlesel tepki: Diz çökmeyeceğiz

Mardin’de gözaltılara kitlesel tepki: Diz çökmeyeceğiz
  • 27 Kasım 2021

Mardin’de sabah saatlerinde yapılan baskınlarda 40’a yakın kişinin gözaltına alınması ve Leyla Güven’e 5 yıl hapis cezası verilmesi Mardin’de protesto edilerek, “Diz çökmeyeceğiz” mesajı verildi.

Halkların Demokratik Partisi Mardin İl Örgütü ile Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, kentte sabah saatlerinde 40’a yakın kişinin gözaltına alınması ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e hapis cezası verilmesine tepki gösterdi. HDP Mardin İl binası önünde toplanan kitle “Baskılar ve gözaltılar bizi yıldıramaz” ve “Leyla Güven onurumuzdur” pankartları ile dövizler taşıdı. HDP önünden Karayolları Parkı’na yürümek isteyen kitleye polis izin vermezken, parti binasının etrafı çevik kuvvet polisleri, zırhlı araç ve TOMA ile abluka altına alındı. Partililer ile polis amirleri arasında yaşanan tartışmanın ardından kitle cadde üzerinde açıklama yaptı.

İlk olarak söz alan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, ev baskınlarının partilerine dönük sindirme politikasının bir sonucu olduğunu belirterek, AKP-MHP iktidarının Türkiye’yi yönetemediğine dikkat çekti. Ülkede her saat, her dakika yeni bir kriz yaratıldığını kaydeden Kuday, iktidarın karşı karşıya kaldığı krizleri gündemden uzak tutmak amacıyla HDP ve Kürtlere saldırdığını dile getirdi. Kuday, tutuklamalar, gözaltılar ile geri adım atmayacaklarını belirterek, “Dünden bu güne diz çökmedik, diz çökmeyeceğiz” dedi.

Ardından söz alan HDP Mardin İL Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu da, baskı ve talan zihniyeti ile gözaltı operasyonlarının yapıldığını ifade ederek, kadınların gözaltına alınmasını “Kadın özgürlük mücadelesine karşı topyekun savaş ilanıdır” diye tanımladı. Gözaltı operasyonlarının yanı sıra DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e 5 yıl daha hapis cezası verilmesine değinen Ağaoğlu, “Biz bu anlayışın kadın mücadelesine dönük bir savaş olduğunu biliyoruz. Biz bu tutumların kadın özgürlük mücadelesinin sekteye uğratılması, sindirilmesi, iradesizleştirmesi amacıyla yapıldığını biliyoruz. Bugün bu mücadele sadece Kürt kadınları tarafından yürütülmüyor. Siz bize diz çöktürmek istedikçe biz daha da büyüyerek, daha da örgütlenerek, daha bilinçlenerek, alanlardan vazgeçmeyeceğiz. Direniş katlanarak, büyüyerek devam edecek. Leyla Güven şahsında ve bugün sabah operasyonu ile gözaltına alınan bütün sivil toplum kurumlarındaki kadınlarımız adına, Barış Anneleri adına, HDP Kadın Meclisi adına ve özellikle de TJA adına tekrar sesleniyoruz: Biz kadınlar vereceğiniz cezayla, bize biçtiğiniz rolle diz çökmeyeceğiz. Bu mücadelenin öncüsü, yürütücüsü olmaya kararlıyız, iradeliyiz, devam edeceğiz” dedi.

Ağaoğlu’nun ardından Emek ve Demokrasi Güçleri adına Hediye Güneş açıklama yaptı. Güneş de açıklamasında çağrıldığı zaman ifade vermeye gidecek olan kişilerin gözaltına alındığına dikkat çekerek, operasyon ile örgütlü mücadelenin hedef alındığını kaydetti. Güneş, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Açıklama alkış ve sloganlar ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ