Mardin Roj

Mardin’de Gezi Davasında verilen kararlar protesto edildi

Mardin’de Gezi Davasında verilen kararlar protesto edildi
  • 26 Nisan 2022 22:07

Mardin’de KESK Şubeler Platformu, Gezi Davasında verilen kararın protesto etti.

 

KESK Mardin Şubeler Platformu da Gezi Davası’nda verilen karara ilişkin şube binalarının önünde açıklama yaptı. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da destek verdiği açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da kaldı. Açıklamada “Karanlık Gider Gezi Kalır. Gezi’yi Savunuyoruz” pankartı açıldı. KESK adına açıklamayı Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Mustafa Bozan yaptı.

 

Gezi Davası boyunca yaşananları anlatarak verilen kararın hukuki olmadığını belirten Bozan, Gezi eylemlerine katılımın suç delili olarak gösterilmesinin demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı olduğunu söyledi. Gezi Davasında verilen karar ile topluma gözdağı verilmek istendiğini belirten Bozan, “Eğer bir Gezi yargılaması yapılacak ise bunun gezi direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Ethem Sarısülük, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım ve Berkin Elvan’ın faillerinin bulunarak usulüne uygun yargılanması ile olacağını belirtmek isteriz. Unutmayalım ki, adalet herkese gerek” ifadelerini kullandı.

 

‘TEK YOL DİRENMEK’

 

Açıklamanın ardından HDP’li Pero Dündar söz aldı. Gezi Davasında verilen kararların topluma dönük bir mesaj olduğunu belirten Dündar, benzer durumun HDP’li siyasetçilerin yargılandığı davalarda da ortaya çıktığını söyledi. KCK, Kobanê ve HDP kapatma davalarında verilen yaşandığı gibi Gezi Davasında da iktidarın talimatlarına göre hareket eden savcı ve hakimlerin karar verdiğini dile getiren Dündar, iktidarın muhalefetin tamamını cezalandırmak istediğini söyledi. İktidarın politikalarının toplumu sindirmeye dönük olduğunu ifade eden Dündar, “Bu nedenle önümüzde sadece bir yol var. Ya direneceğiz, mücadele edeceğiz ya da teslim olacağız. Bizim için tek yol direnmekten geçiyor” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ