Mardin’de Gezi Davası için Açıklama

Mardin’de Gezi Davası için Açıklama
  • 3 Ağustos 2022 19:52 | Son Güncellenme: 3 Ağustos 2022 19:53

TMMOB Mardin İKK, Gezi Davası için başlatılan Adalet Nöbeti’nin 100’üncü gününde, “Ülkenin çöküşünden çıkışın yolu, örgütlülükten geçiyor” açıklaması yaptı.

 

Mardin Türk Mimarlar, Mühendisler Odası Mardin İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB) tarafından Gezi Davası Karar duruşmasının 100’üncü gününde açıklama yapıldı. Açıklamaya İl Koordinasyon Kurulu üyesi mühendisler katıldı. Açıklamada, “Gezi için adalet nöbetinde 100. gün, Herkes için adalet” pankartı açıldı.

 

Açıklamada konuşan Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Aydın Aslan, “Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti” dedi.

 

Meslek alanlarının tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmanın mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevi olduğunu belirten Aslan “Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu. Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar” diye konuştu.

 

‘GEZİ KAZANACAK’

 

“Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor” diyen Aslan, devamla şunları söyledi: “Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. 100’üncü günde bir kez daha sesleniyoruz; Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Biz kazanacağız, Gezi kazanacak.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ