Mardin Roj

Mardin’de gazete dağıtımı yaparken öldürülen Adil Başkan anıldı

Mardin’de gazete dağıtımı yaparken öldürülen Adil Başkan anıldı
  • 9 Kasım 2021 15:45
Dağıtımcıların gerçekleri topluma ulaştırma çabası içerisinde en ağır yükü taşıdıklarını belirten DFG, Kasım ayında katledilen dağıtımcıları andı. 
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 9-10 Kasım 1993 tarihlerinde katledilen Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcıları Adil Başkan ve Yalçın Yaşa’nın şahadet yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.
‘BASIN ORDUSUNUN NEFERLERİYDİ’
Dönemin zorlu koşullarında topluma gerçekleri aktarmak için hayatlarını hiçe sayan gazete dağıtımcıların basın şehitleri olduğu ifade edilen açıklamada, dağıtımcıların gerçekleri topluma ulaştırma çabası içerisinde en ağır yükü taşıdıkları vurgulandı. 90’lı yıllarda gazetecilerin amansız bir mücadele örneği ortaya koydukları dile getirilen açıklamada, “Adeta bu onurlu mücadelede ön saflarda yer alan basın ordusunun yılmaz neferleri gazete dağıtımcılarıydı. Gazetecilerin bir bir sokak ortasında katledildiği, gazete bürolarının bombalandığı, gazetecilerin türlü yollarla engellenmeye çalışıldığı; JİTEM’in, kontr-gerillanın, Hizbi-kontraların kol gezdiği bir süreçte öyle içten, öyle derinden, öyle fedakarca bir görev ve sorumluluk altına girdiler ki, bugün dahi onları anarken aslında kelimelerin ne kadar kifayetsiz kaldığını net bir şekilde görmekteyiz” denildi.
KATLEDİLEN GAZETECİLERİN AYI
Kasım ayının katledilen gazetecilerin ayı olduğu ifade edilen açıklamada, bu ay içerisinde Adil Başkan (9 Kasım 1993) ve Yalçın Yaşa’nın (10 Kasım 1993) aralarında bulunduğu 6 dağıtımcının katledildiği belirtildi.
PUSU KURULDU
9 Kasım’da katledilen Adil Başkan’ın, Mardin’in Nusaybin ilçesinde Özgür Gündem gazetesini dağıttığı belirtilen açıklamada, “Fedakâr bir çalışandı. Defalarca tehdit edilmişti ancak, o yılmamıştı. Her gün tüm zorluklara göğüs gererek, aynı nizam ve çaba içerisinde gazeteyi abonelerine ulaştırıyordu. 9 Kasım günü karanlık güçler pusudaydı, Adil’i vurmaya gelmişlerdi. Kalleşçe vurdular Adil’i, sokak ortasında, gazeteleri elindeyken. O saldırıda can verdi Adil Başkan, sonsuzluğa uğurladılar onu” denildi.
YAŞA AİLESİ 
Aynı yılın 10 Kasım’ında bu kez Yalçın Yaşa’nın hedef alındığı kaydedilen açıklamada, “Yaşa ailesi, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde büyük bedeller ödeyen, aynı zamanda özgür basın içerisinde ayrı bir yere sahip değerli bir aileydi. İlk önce amca Haşim Yaşa katledildi. Özgür Gündem gazetesi dağıtımcısıydı o da.  Diyarbakır Ofis-Dörtyol’daki gazete bayisi olan Haşim Yaşa, 14 Haziran 1993 günü saldırıya uğradı ve hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Haşim Yaşa’nın yeğeni Eşref Yaşa da 15 Ocak 1993 günü iki kişinin silahlı saldırısına uğramış ve ağır yaralanmıştı. Yalçın Yaşa da Eşref Yaşa’nın kardeşiydi. Diğer ağabeyi Yahya Yaşa ile birlikte gazete dağıtırken 10 Kasım 1993 günü Dört Ayaklı Minare yakınlarında silahlı saldırıya uğradı. Yalçın olay yerinde yaşamını yitirirken, ağabeyi Yahya ağır yaralı olarak kurtuldu” diye kaydedildi.
Açıklamada, Yaşa ve Başkan’ın dışında 19 Kasım 1993’te Kadir İpeksürer’in, 21 Kasım 1992’de Halil Adanır’ın, 27 Kasım 1993’te Adnan Işık ve 27 Kasım 1998’de Nihat Yakut’un uğradıkları saldırılarda katledildiği belirtildi.
KÜÇÜK GENERALLER
Özgür basın geleneğinde 90’lı yıllardan bugüne 17 gazete dağıtımcısının katledildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Özgür basın geleneğinin oluştuğu 90’lı yılların başında ilk katledilen dağıtımcı olan Halil Adanır’dan, son katledilen gazete dağıtımcısı olarak tarih sayfalarına yazılan Kadri Bağdu’ya kadar katledilen 17 dağıtımcı arkadaşımızın her biri elbette ki ayrı bir kahramanlık öyküsünün neferleri. Onlar Apê Musa’nın ‘Küçük Generalleri’ydi. Onlar özgür basının bugünlere gelmesi için çok emek verdi. Emek vermekle kalmadı, bu uğurda canlarını verdiler. Hepsini bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, anılarına bağlılığımızı yineliyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ