Mardin Roj

Mardin’de erkek şiddetine karşı koruma kararı sona eren kadın çözüm arıyor

Mardin’de erkek şiddetine karşı koruma kararı sona eren kadın çözüm arıyor
  • 3 Eylül 2020 12:08 | Son Güncellenme: 3 Eylül 2020 12:10

Daha önce defalarca Serhat Çalgıcı tarafından şiddete maruz bırakılan Ayten Yılmaz için alınan bir aylık koruma kararı sona erdi. Gözaltına alınıp serbest bırakılan Serhat Çalgıcı’nın tehdit mesajları attığını ifade eden Ayten, “Kalıcı bir çözüm bulmaları için benim ölmem mi gerekiyor?” sözleriyle tepki gösterdi.

Mardin’de daha önce defalarca Serhat Çalgıcı tarafından şiddete maruz bırakılan Ayten Yılmaz için, 30 Temmuz’da Kızıltepe’deki Kilise Caddesi’nde maruz kaldığı şiddet sonrası verilen bir aylık koruma kararı sona erdi. Kadının şikayetinden üç gün sonra gözaltına alınıp ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakılan Serhat Çalgıcı, hala ölüm tehditlerinde bulunuyor.

Can güvenliği olmadığını ifade eden Ayten, kalıcı bir çözüm istiyor.

‘Karakolda ‘yine mi Serhat’ dediler’

Maruz kaldığı şiddet nedeniyle başına 6 dikiş atılan Ayten, daha önce de aynı şahıs tarafından farklı zamanlarda üç kez daha darp edildi. Her seferinde darp raporu alıp karakola gitmesine rağmen şahıs hakkında hiçbir işlem yapılmadığını belirten Ayten, “En son şiddet görüp gittiğimde de bana ‘Yine mi Serhat’ diye sordular. Ben de onlara ‘Evet yine Serhat’ dedim. Daha önce defalarca şikayet ettim ama ifadesi bile alınmadı. Son şikayetimde de avukatlar sayesinde bir aylık koruma kararı alındı. Şikayetimin ardından üç gün sonra şahıs gözaltına alınıp ifadesi alındı. Sonra yine serbest bırakıldı. Daha önceki başvurularımda bir önlem alınsaydı belki ben başıma 6 dikiş yemeyecektim” ifadelerini kullandı.

‘Tehdit mesajları alıyorum’

“Hala bana mesajlar atıyor, tehditleri yüzünden telefon numaramı değiştirdim” diyen Ayten, çevresindeki insanların da tehdit edildiğini söyledi. Can güvenliği olmadığını belirten Ayten, “Benim can güvenliğim yok. İnsanlara eğer onunla görüşür ya da konuşursanız sizi öldürürüm diyor. Her gün tehdit mesajları alıyorum. Koruma verilmesi ya da şahsın gözaltına alınması için benim ölmem mi gerekiyor? Ben öldükten sonra mı bir şey yapacaklar. İstanbul Sözleşmesi esas alınarak koruma kararı alındı. Kadına şiddetin son bulması gerekiyor. Sokakta darp edilip öldürülmemiz kader değil” diye konuştu. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ