Mardin’de enerjinin kooperatifleştirilmesi tartışıldı

Mardin’de enerjinin kooperatifleştirilmesi tartışıldı
  • 5 Kasım 2022 20:42

TMMOB ve Mardin Ekoloji Derneği tarafından düzenlenen enerji konulu panelde, kooperatifleşmenin önemine dikkat çekildi. 

 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu ile Mardin Ekoloji Derneği, “Enerjinin Demokratikleştirilmesinde Enerji Kooperatiflerin Yeri ve Önemi” konulu çalıştay düzenledi. Şırnak-Mardin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası konferans salonunda düzenlenen çalıştay, açılış konuşmaları ile başladı.

 

İlk olarak TMMOB Mardin İKK Dönem Sekreteri Aydın Aslan yaptığı konuşmada, Türkiye’de enerji özelleştirmesinin ranta dayalı olarak yapıldığını belirterek, “Bütün bunlar hem kalitesiz enerji hem de pahalı enerji ile bizleri baş başa bırakmaktadır. Özellikle Kürdistan’da enerji ihtiyacı adı altında kurulan HES’lerle tarihi varlıkların yok edilmesi, su kaynaklarının kurutulması, halkın yaşam alanlarının tahrip edilmesine ve bu alanları insansızlaştırmaya dönük ekolojik varlıkları silah olarak kullanmaktadır. Siyasi iktidar dağıtım şirketleri üzerinden halk üzerinde tahakküm kurmaya çalışmaktadır” dedi. DEDAŞ’ın Mardin ve bölgedeki faaliyetlerine dikkati çeken Aslan, halkın ve diğer canlıların yaşam hakkının ihlal edildiğini, tarımsal üretim araçlarının çiftçinin elinden alındığını dile getirdi. Aslan, yaşanan enerji krizi içinde ne yapılması gerektiğini tartıştıklarını söyledi.

 

ENERJİ KOOPERASTİFLEŞTİRİLMELİ’

 

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Sorgül Aytek de, enerji krizine çözüm olarak yeni enerji türlerinin gösterildiğini kaydederek, enerji sorununa çözüm bulmak istediklerini söyledi. Enerji kaynaklarının küçük bir kısmının kamunun elinde olduğunu ve büyük bir kısmının da özel şirketlerin elinde olduğunu kaydeden Aytek, enerjinin kooperatifleştirilmesi gerektiğini söyledi. Halkın temel ihtiyacı olan enerji konusunda söz sahibi olması gerektiğini ifade eden Aytek, bunun da ancak kooperatifleştirme ile mümkün olduğunu dile getirdi.

 

Ardından Elektrik Mühendisleri Odası Mardin Temsilcisi Serfiraz Kurtay ile Mardin Ekoloji Derneği’nden Agit Özdemir, birer konuşma yaptı. Çalıştay daha sonra basına kapalı bir şekilde sürdürüldü.

 

Çalıştaya dair sonuç bildirgesinin daha sonra açıklanacağı belirtildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ