Mardin Roj

Mardin’de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması

Mardin’de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması
  • 20 Eylül 2020 14:24 | Son Güncellenme: 20 Eylül 2020 14:26

TJA’nın “Em xwe diparêzin” kampanyası kapsamında Mardin’de bir araya gelen kadınlar, “Zulme boyun eğmeyeceğiz” mesajı verdi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), “Em xwe diparêzin (Kendimizi savunuyoruz)” kampanyasının Mardin’in ayağının startını da verdi. HDP İl Örgütü binası önünde bir araya gelen kadınlar, kampanyaya dair açıklama yaptı. HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay ile Milletvekili Pero Dündar da açıklamaya katıldı. Açıklamada, “Jin, jiyan, azadî”, “Em xwe diparêzin”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Tecavüz suçtur” dövizleri taşındı.

‘ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Açıklamada konuşan TJA üyesi Eylem Amak, kadına dönük şiddetin Mardin ve ülke genelinde artış gösterdiğine dikkati çekerek, “Saldırılara rağmen geri adım atmıyor, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” dedi. Kadınların erkek egemen zihniyete karşı her alanda mücadele ettiğini vurgulayan Amak, “Süryani, Ermeni, Keldani, Êzidî Kürt kadınlarına, halklara ve inançlara karşı başlatılan imhanın yeni adı olan linçler karşısında ortak mücadeleyi savunuyoruz” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesini sonuna kadar savunacaklarını dile getiren Amak, şöyle devam etti: “Çocuklara yönelik cinsel saldırı, tecavüzcüyle evlendirme yasalarına karşı amansız bir mücadele içerisinde olacağımızı taahhüt ediyoruz. Artık yeter! Militarizmi, ırkçılığı, cinsiyetçiliği dini istismar ederek biz kadınlara karşı örgütlenen AKP-MHP rejiminin, işbirlikçileri de yanına alarak oluşturduğu erkek egemen zihniyete karşı kendimizi kadın özgürlük ideolojisi ile savunuyoruz diyerek yola çıkıyoruz. Zulme boyun eğmeyecek, özgür ve eşit bir yaşam için direneceğiz.”

Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” ve “Em xwe diparêzin” sloganlarıyla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ