Mardin’de elektrikleri kesen DEDAŞ’a ortak tepki: Korona kadar tehlikeli

Mardin’de elektrikleri kesen DEDAŞ’a ortak tepki: Korona kadar tehlikeli
  • 22 Mayıs 2020 16:50 | Son Güncellenme: 22 Mayıs 2020 16:51

Mardin’deki sivil toplum örgütü temsilcileri, Derik ve Kızıltepe’ye bağlı kırsal mahallelerde günlerdir devam eden elektrik kesintilerine tepki göstererek, “DEDAŞ kanunların üzerinde bir yerde değildir” açıklaması yaptı.

Mardin Barosu, Mardin Tabipler Odası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Çiftçiler Derneği ve TMMOB, Derik ve Kızıltepe ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından yapılan elektrik kesintilerine ilişkin açıklama yaptı. Çok sayıda temsilcinin katıldığı açıklama baronun binasında yapıldı.

‘DEDAŞ KANUNLARDAN ÜSTÜN DEĞİLDİR’

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, kentte elektrik sorunun çığ gibi büyüdüğüne dikkati çekerek, son yaşanan elektrik kesintisinin çiftçiler için tahammül edilemez olduğunu söyledi. Elektrik kesintilerinin sadece çiftçilerle sınırlı olmadığını belirten Elik, esnaf, zanaatkâr, üretici ve tüketiciler gibi geniş bir kitlenin bu durumdan etkilendiğini ifade etti.

14 Mayıs’tan bu yana kesintilerin devam ettiğini anımsatan Elik, “Dünyanın hiçbir sosyal ve hukuk devletinde bir kurum alacağını bu yöntemle tahsil yoluna başvurmamıştır. DEDAŞ’ın varsa bir alacağı, hukuk yollarına başvurmak kaydıyla tahsil edebilecektir. Bu başvuruların nasıl olacağı yasada açıkça düzenlenmiştir. Hukuki yollar dışında kimse alacağını tahsil edemeyeceğine göre bu kural DEDAŞ için de geçerlidir. DEDAŞ kanunların üzerinde bir yerde değildir” dedi.

KORONAVİRÜS KADAR TEHLİKELİ

Yakalaşan Ramazan Bayramı’nı hatırlatan Elik, “Ülke genelinde bayram nedeni ile 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Pandemi ile mücadelede etkin bir yol olan sokağa çıkma yasakları Mardin ilinde de uygulanacaktır. Elektriklerin kesik olması nedeni ile içme suyu bulamayan vatandaşlarımız, 4 gün sokağa çıkma yasaklarında içme ve kullanma suyunu taşıma yolu ile bile temin etmeleri imkânsız olacaktır. Bu sorun Covid-19 kadar tehlikeli bir hal almıştır. Yetkilileri derhal konuyla ilgili girişimler yapmaya ve DEDAŞ’ın hukuka ve vicdana uymayan bu davranışlarına son vermek üzere göreve çağırıyoruz” diye seslendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ