Mardin Roj

Mardin’de Ebru Timtik ve İpek Er için açıklama

Mardin’de Ebru Timtik ve İpek Er için açıklama
  • 28 Ağustos 2020 14:56

Mardin’de HDP ve TJA’lı kadınlar, adil yargılanma talebiyle sürdürdüğü ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik ve Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz edip, ölümüne sebep olduğu İpek Er’e ilişkin açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi kadınlar, ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik ve Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz edip, ölüme sürüklediği İpek Er’e ilişkin açıklama yaptı. HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın Timtik’in fotoğraflarını açtı. Açıklamada, “Musa Orhan tutuklansın” ve “Ebru Timtik ölümsüzdür” sloganları atıldı. Açıklamayı HDP Kadın Meclisi üyelerinden Eylem Amak yaptı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Ölüm orucundaki tutsak avukatlardan Ebru Timtik dün gece hayatını kaybetti. Ebru Timtik de AKP iktidarının ölüm politikası sonucu yaşamını yitirdi. Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesinin sorumlusu olan AKP iktidarı, adalet için haykıran bir kadın avukatın yaşam ve adalet hakkını insafsızca elinden aldı.

Yargılandıkları ilk duruşmada tahliye edilen ancak iktidarın baskısıyla tekrar tutuklanan Ebru ve Aytaç’ın yaşaması için saatlerin değil saniyelerin kritik olduğu bir aşamada olduğumuzu bugüne kadar defalarca haykırdık. Adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna giren Ebru’nun sesi milyonların adalet sesiydi. Ebru ayrıcalık değil, bütün yurttaşların sahip olması gereken adil yargılanma hakkını istedi. Hükümetin duyarsızlığı sonucu yaşanan bu ölüm, ülkede can çekişen adaletin ibretlik vesikası olarak tarihe geçti.

Ebru Timtik’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor, ailesine, dostlarına, meslektaşlarına ve Halkın Hukuk Bürosu’na başsağlığı diliyoruz. Ebru Timtik’in büyük bir cesaretle dalgalandırdığı adalet bayrağını biz kadınlar olarak büyük bir onurla taşıyacağımızın sözünü veriyoruz. Onun adalet talebinin tüm toplumun ortak talebi olduğunun bilinciyle hukuk ve adalet mücadelesini hep birlikte sürdüreceğiz.
Başka bir ölümün yaşanmaması için Aytaç Ünsal derhal serbest bırakılmalı, adil yargılanma hakkı karşılanmalıdır.

Adalet arama mücadelesinde bedenini ortaya koyan diğer kişi de İpek Er’di. Batman’ın Beşiri ilçesinde 18 yaşındaki İpek Er’i günlerce alıkoyarak tecavüz eden ve ölümüne sebep olan Musa Orhan kamuoyunun tepkisi üzerine tutuklanmıştı. Tutukluluğu sadece bir hafta sürdü ve salıverildi. İpek Er’in bedeni ile anlatmaya çalıştığı şey, peşine düştüğü şey adaletti ama ne yazık ki Türkiye’de adaletten bahsetmek artık mümkün değil.

Musa Orhan “İstediğin yere şikayet et bana bir şey olmaz” demişti ve gerçekten de söylediği doğru çıktı. İpek Er’in acılı annesinin söylediği gibi “Musa Orhan, devlete ve belindeki silaha güvendi.” Devlet ve iktidar tecavüzcüleri ve kadın katillerini himaye etmeye devam ediyor. Cezasızlık politikası ile katliamların önünü açıyor.

Bu tahliye yeni cinsel saldırıları teşvik eder. Bunun vebali de Musa Orhan’ı salıveren hakimlerdedir, yargı mensuplarındadır, iktidardadır. Cinsel saldırıda bulunan, şiddet uygulayan, hukuksuzluk yapan, yasaları çiğneyen kamu görevlisi ise devlet ve iktidar onları himaye ediyor ve bu kişileri toplumun içine geri gönderiyorlar. Musa Orhan’ın serbest bırakılmasını kınıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ