Mardin’de çocukları taciz eden uzman çavuş serbest bırakıldı

Mardin’de çocukları taciz eden uzman çavuş serbest bırakıldı
  • 31 Ekim 2023 17:20

Nisêbîn’de 4 çocuğu taciz eden uzman çavuş Eyüp K., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde uzman çavuş Eyüp K.’nin “hile kullanarak cinsel amaçla çocuğu, hürriyetinden yoksun kılma” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlarından tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşmaya fail uzman çavuş tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, sanığın aile ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Tacize maruz kalan çocukların avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Mêrdîn Şube ve Mardin Barosu Çocuk Hakları Merkezi katılma talebinde bulundu. Ardından söz alan avukatlar failin tutukluluk halinin devamı ile cezalandırılmasını talep etti.

 

Mahkemenin fail için “sarkıntılık” suçundan ek savunma istemesi üzerine uzman çavuş savunma yaptı. Suçlamaları reddeden uzman çavuş tahliye talep etti.

 

AVUKAT: KOMUTANLARI TARAFINDAN SEVİLİYOR

 

Ardından söz alan fail avukatı çocuklarla müvekkilinin yüzleştirilmediğini belirterek çocukların yönlendirildiğini iddia etti. Avukat ardından “Her ne kadar çocuk deseniz de bunlar 17 yaşında cin gibi gençler. Telefon kullanıyorlar, çekebilirlerdi” sözlerini kullandı. Çocukların arabaya bindirilmesini normalleştiren avukat, fail için “Komutanları tarafından sevilen sayılan bir insan” sözlerini kullandı.

 

Avukat, fail uzman çavuşun komutanı olan U.B.Ş.’nin, Eyüp K.’nin kendisinden izin alıp almadığının sorulması ve Eyüp K.’nin cinsel eğiliminin olup olmadığının sorulması konusunda tanık olarak dinlenmesini talep etti.

 

Avukat failin asker kimliğine sığınarak, “Müvekkilin asker oluşu, kimliği, sabıkası dikkate alınarak tahliye edilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

UZMAN ÇAVUŞ TAHLİYE EDİLDİ

 

Duruşmada ara kararını açıklamayan mahkeme ÖHD ve Mardin Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin davaya katılma taleplerini reddederek, failin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat 2024 tarihine ertelendi.

 

OLAY HAKKINDA

 

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde görev yapan uzman çavuş Eyüp K., kendisini mühendis olarak tanıtıp, 4 çocuğu adres sorma bahanesiyle arabasına alarak taciz etti. Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında farklı zaman ve adreslerde ayrı ayrı cinsel tacize maruz kalan ve olay tarihinde çocuk olan A.D. (18) ile H.O. (18) ve iki çocuk tacizİ, rehber öğretmenlerine anlattı. Ardından durumu ailelerine anlatan çocukların şikayette bulunmaları üzerine taciz faili uzman çavuş Eyüp K. hakkında soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan fail çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tutuklanan fail hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “hile kullanarak cinsel amaçla çocuğu, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “çocuğun cinsel istismarı” yönünden 20 yıla kadar hapis talebiyle iddianame düzenlendi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ