Mardin Roj

Mardin’de bir kafe 50 TL hesabı ödeyemeyen kişiye iftira atıp, örgüt davası açtırdı

Mardin’de bir kafe 50 TL hesabı ödeyemeyen kişiye iftira atıp, örgüt davası açtırdı
  • 26 Mart 2021
Mardin’de bir kafede çay, kahve ve yemeğin hesabı ödeyemeyen yurttaş hakkında, “örgüt ile tehdit ettiği” iddiasıyla açılan davada beraat kararı çıktı.
Mardin’in Artuklu ilçesinde kentin tek yeşil alanı olan Karayolları Parkı içinde Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın onayıyla inşa edilen Merdo Cafe Bistro isimli kafede çay ve kahve ile yemek hesabına parası yetmediği için ödeme yapamayan yurttaş hakkında, “Örgütün korkutucu gücünü kullanarak yağma” iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Davanın bugün görülen karar duruşmasında, A.Ş. (45) isimli yurttaşın üzerine atılı suçlamayla ilgili yeterli delil bulunmadığı içinde beraat kararı verildi. Edinilen bilgiye göre, 21 Ocak 2020’de kafeye giden A.Ş., menüden seçtiği içecek ve yiyecekleri sipariş etti. Cebinde 100 TL’si olan A.Ş., masadan kalkarak gittiği kasada 150 TL hesapla karşılaştı. Siparişleri menüden bakarak verdiğini ve cebindeki paraya göre sipariş verdiğini belirten A.Ş., hesaba itiraz etti.
HESABI ÖDEYEMEDİ
A.Ş.’nin hesaba itiraz etmesi sonucu personel ile aralarında kısa süreli tartışma yaşandı. Bunun üzerine A.Ş., cebinde sadece 100 TL olduğunu, hesabın kalan kısmını bir sonraki gün getirmeyi teklif etti. Ancak kasa personeli bunu kabul etmedi. A.Ş., kentte “Abo” lakabı ile tanınan AKP’li Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’yı kastederek, “Ben buranın insanıyım. Buralar bizim. Abo bile beni tanır. Paranızı yarın veririm” dediği iddia edildi. Kasa personelinin kabul etmemesi üzerine kafe sahibine haber verildi. Kasaya gelen kafe sahibi, A.Ş.’den ödeme yapmasını istedi. Tartışmanın büyümesi üzerine olay yerine polis çağrılırken, kafe sahibi ve personel verdikleri ifadede, A.Ş.’nin kendilerini “Buranın sahibi nerede. Buranın Allah’ı benim. Buraya nasıl çöktünüz. Apo ve Karayılan adına geldim. Bölge sorumlusuyum” sözleriyle tehdit ettiğini ileri sürdü.
15 YIL HAPSİ İSTENDİ
Başlatılan soruşturmada A.Ş. hakkında “örgütün korkutucu gücünü kullanarak yağma” iddiasıyla hazırlanan iddianamede, 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın iki duruşmasında taraflar ve tanıklar dinlenirken, A.Ş. kendisinin tehditte bulunmadığını, “Ben Apo demedim, Abo dedim. Üzerime iftira atılıyor” sözleriyle savundu. Şikayetçi taraf ise kendilerinin A.Ş. tarafından tehdit edildiği iddiasını sürdürdü. Başka bir tanık ise A.Ş.’nin örgüt ismi vererek, tehdit ettiği yönünde bir duruma şahit olmadığını söyledi.
BERAAT ETTİ
Duruşmada, iddia makamı A.Ş.’nin üzerine atılı suçun sabit olduğu iddiasıyla üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, A.Ş.’nin üzerine atılı suça yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ