Mardin Roj

Mardin’de aileler uyuşturucuya karşı çaresiz: Cebinde uyuşturucu bulduk, serbest bırakıldı

Mardin’de aileler uyuşturucuya karşı çaresiz: Cebinde uyuşturucu bulduk, serbest bırakıldı
  • 22 Eylül 2020

Son yıllarda uyuşturucu madde kullanımının arttığı Mardin’de aileler tedirgin. Uyuşturucu madde kullanan sayısız gençten birinin de oğlu olduğunu söyleyen Güle Bilge, “Cebinde uyuşturucu bulduk. Kendi ellerimizle polise götürdük ama kimse bir şey yapmadı” dedi.

2015-2016 yılları arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde son yıllarda uyuşturucu ve madde kullanımı oranı artış gösteriyor. Çatışmalardan sonra ablukaya alınan Cizre, Nusaybin ve Şırnak gibi yerlerde madde bağımlılığı yaşı her geçen gün düşüyor. Ailelerin çağrılarına rağmen madde satışına müdahale edilmiyor.

İlçelerde özellikle çarşı merkezi ve mahallelerde tenha binalarda uyuşturucu madde satışı yapıldığı yerelde herkes tarafından biliniyor. Kızıltepe ilçesinde de Özgürlük Meydanı’nda MOBESE kameralarının altında satışı yapılan uyuşturucu maddeler ilçede yaşayan gençler tarafından kullanılıyor. Ailelerin şikayetine rağmen konuya dair bir önlem alınmaması “Uyuşturucu kullanımı ve satışı neden engellenmiyor” sorusuna yanıt verir nitelikte.

Kızıltepe ilçesinde yaşayan Güle Bilge, çocuğu uyuşturucu kullanımına sürüklenenlerden yalnızca biri. Güle, yardım çağrısında bulundu.

‘Kimse müdahale etmiyor’

Oğlunun yıllardır uyuşturucu madde kullandığını dile getiren Güle, “Benim oğlum gibi yüzlerce genç var. Kızıltepe’de her sokak başında uyuşturucu ya da eroin satılıyor. Mahallede akşamları parka bile çıkamıyorsun. Her yer dolmuş durumda. Gençler hırsızlık yaparak, ailelerinden para çalarak, bunların parasını çıkarıyor. Biz bu durumdan yıllardır şikayetçiyiz. Gençler bizim geleceğimiz. Ama her gün onların nasıl kötüye gittiğini izliyoruz. Kimse de duruma müdahale edip bir şey yapmıyor” dedi.

‘Polise götürmemize rağmen bir şey yapılmadı’

Ailelerin şikayetine rağmen polisin madde satan ve kullananlar hakkında bir işlem yapmadığını ifade eden Güle, “Oğlumun cebinde uyuşturucu bulduk. Abileri aldı onu emniyete götürdü. Cebinden çıkan uyuşturucuyu gösterdiler ama ‘İçiyor, satmıyor. Biz bir şey yapamayız’ diyerek geri gönderdiler. Onlar da bir şey yapmıyor. Çarşıda her sokak başında bu maddeler satılıyor. Polisler siyasete bulaşmasınlar da her şeyi yapsınlar diyor. Mahallede onlarca anne benim gibi. Çocuklarının bu illetten kurtulmasını istiyorlar. Ben de istiyorum. Bunun için her şeyi yaparım ama elimizden de hiçbir şey gelmiyor” sözlerine yer verdi.

‘Çocuklarımız gözümüzün önünde eriyor’

Gençlerin uyuşturucuyu bırakması için tedavi görmeleri çağrısında bulunan Güle, “Gençlerimiz için bir hastane açılmalı. Bu böyle giderse Kızıltepe’de bütün gençler bu bataklığa düşecek. Ne devlet ne de halk kimse bir şey yapmıyor. Herkes olanı izliyor. Çocuklarımız gözlerimizin önünde günden güne eriyor. Bu durum nereye kadar gidecek? Polisler madem kullananları alamıyor o zaman satanları alsınlar. Ailelerin tek isteği bu. Burada bütün ailelerde bir genç bu illete başlamış. Kardeşleri, onlardan sonra gelenler ne yapacak? Geç de olsa bunun durdurulması gerek” diye konuştu. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ