Mardin’de Abdullah Öcalan Açıklaması

Mardin’de Abdullah Öcalan Açıklaması
  • 27 Eylül 2023 19:10

ÖHD, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecride tepki göstererek, “İmralı tecrit sistemine son verin. Barolar ve hukuk örgütleri olmak üzere tüm hukukçuları ve demokratik kamuoyunu tecride karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı. 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mêrdîn Şubesi, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde 31 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecride ilişkin açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn şubesinde yapılan açıklamaya ÖHD yöneticisi avukatlar ile İHD yöneticileri katılırken, açıklama metnini ÖHD adına Av. Azad Kaya okudu.

 

 

 

 

 

İmralı’da hukukun kabul edilemez bir şekilde rafa kaldırıldığını kaydeden Kaya, “İmralı’da yasalar değil politik tercihler ve kararlar yürürlüktedir. Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer üç mahpus, tecrit sistemi içerisinde kaybettirilmeye, unutturulmaya çalışılmaktadır” dedi. İmralı’daki tecridin her anlamıyla tüm Türkiye’ye yayıldığını kaydeden Kaya, “Kürt meselesinin çözümünde diyalog ve barış politikalarının yerini ‘güvenlikçi’ politikalar almış ve ekonomi başta olmak üzere Türkiye her alanda daha yakıcı ve karanlık bir döneme girmiştir. Tüm bu sebeplerle, hukuk dışı olduğu kadar etik dışı da olan ve 25 Eylül 2023 tarihi itibariyle 30’uncu ayını dolduran tecrit ve haber alamama durumuna derhal son verilmelidir” dedi.

 

 

 

“Demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesi veren hukukçular olarak Türkiye’yi, BM İnsan Hakları Komitesi ve CPT gibi tarafı olduğu uluslararası hukuk kurumlarının kararlarının gereğini yerine getirmeye ve bir hukuk devleti olarak kendi Anayasasına ve ilgili kanunlarına uyarak İmralı tecrit sistemine son vermeye çağırıyoruz” diyen Kaya, “Başta barolar ve hukuk örgütleri olmak üzere tüm hukukçuları ve demokratik kamuoyunu bu kabul edilemez tecrit politikasına karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ