Mardin Roj

Mardin’de 4 ayda 8 kadın şüpheli şekilde öldü

Mardin’de 4 ayda 8 kadın şüpheli şekilde öldü
  • 11 Eylül 2020

Mardin’de mayıs ayından bu yana şüpheli şekilde yaşamını yitiren 8 kadına dair başlatılan soruşturmalarda bir gelişme sağlanamadı. Mardin Şahmaran Kadın Platformu, konuya ilişkin rapor hazırlığı içinde olduklarını duyururken, TJA aktivisti Eylem Amak ise, bu kadınların ölümlerinin üstünün örtülmeye çalışıldığını vurguladı.

Türkiye’de geçtiğimiz ağustos ayında 27 kadın katledilirken, 23 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Şüpheli kadın ölümlerinin en çok yaşandığı kentlerden biri ise Mardin. Kentte mayıs ayından bu yana 8 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirirken, Meliha Kaya isimli bir kadın da bir erkek tarafından katledildi.

Kentin farklı ilçelerinde yaşamını yitirmiş halde bulunan kadınların yaş ortalaması 20 ile 30 arasında değişiyor. Bu kadınların yaşamlarını yitirmelerine dair aile baskısı, zorla evlendirilme ya da şiddete maruz bırakılma gibi durumlar ileri sürülüyor.

Soruşturmalarda ise otopsi raporları ve ifadelere rağmen şu ana kadar bir ilerleme sağlanamazken, bu kadınların ölümüne ilişkin ise şimdiye kadar bir kişi bile gözaltına alınmadı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Eylem Amak, kentte yaşanan şüpheli kadın ölümlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Kadınlar intihara sürükleniyor’

Eylem, son dönemde şüpheli kadın ölümlerindeki artışın nedenlerine ilişkin şunları söyledi: “Ölümlerin çoğu genelde kırsal kesimde oluyor. Çoğu da 20’li yaşlarda genç kadınlar. Yaşanan ölümlerden sonra bizler taziye ziyaretine gittiğimizde aileler, ‘bir sorunu yoktu neden oldu?’ gibi ifadeler kullanıyor. Ama daha detaylı araştırıldığında kadınların şiddete ya da baskıya maruz bırakıldığı anlaşılıyor. Kadınlar bir çözüm yolu bulamadığı için intihara sürükleniyor ya da aileleri tarafından zorlanıyor.”

‘Çözüm üretmek için çalışıyoruz’

Kadınların ölümüne dair açılan soruşturmalarda ilerleme kaydedilemediğini ifade eden Eylem “Kadınların neden öldüğü ya da ne olduğu detaylıca araştırılmıyor. Otopsi raporundan sonra olay zaman aşımına bırakılıyor. Ailelerin ifadesi detaylı bir şekilde alınmıyor. Bugüne kadar yaşanan ölümlerin hepsinde biz kimsenin tutuklandığını duymadık. Ama Mardinli kadınlar ve TJA’lı kadınlar olarak bu ölümlerin nedenlerini araştırmak, buna dair çözüm üretmek için çalışıyoruz. Kadınları ölüme sürükleyen ilçelerdeki kayyım zihniyeti ve erkek devlet aklına karşı köylerde ve ilçelerde çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

‘Yaşanan ölümlere ilişkin rapor hazırlıyoruz’

Kentte yaşanan kadın katliamları ve şüpheli kadın ölümlerine ilişkin rapor hazırladıklarını ve bu raporun bitme aşamasında olduğu bilgisini paylaşan Mardin Şahmaran Kadın Platformu ise şu değerlendirmede bulundu: “Bizler de 2015 yılından bu yana kentte yaşanan ölümler ve intiharlara dair bir rapor hazırlıyoruz. Bu raporu da en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız. Yalnız son bir kaç ay içinde özellikle ilçelerde yaşanan kadın ölümleri olduğu şekilde bırakılıyor. Kadın intihar etmiş denilip üstü kapatılıyor. Ama hiçbir insan baskı ve şiddete uğramadan ya da bir sorun yaşamadan canına kıymaz ya da öldürülmez. Aile baskısı ve geleneksel kalıplar burada kadınlarımızı ölüme sürüklüyor. Biz platform olarak bunlara karşı yeni bir sürece girdik ve raporumuzu açıkladıktan sonra da sahaya ineceğiz.”

Mayıs ayından bu yana kentte şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınların isimleri ise şöyle:

*Zehra Yalçın (55): 31 Mayıs günü Nusaybin’in Giremira kırsal mahallesinde şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Detaylı araştırmada Zehra’nın henüz çocuk yaşta kaçırılıp evlendirildiği, erkek tarafından yıllarca şiddete maruz bırakıldığı öğrenildi.

*Sebahat Oral: 1 Haziran Kızıltepe’de şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

*Şenaz Ürün (19): 6 Haziran günü Midyat’ta şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

*Sare Gök (21): 21 Haziran günü Midyat’a bağlı Hanlar( Xanika) Mahallesi’nde koyun otlatırken şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Sare’nin otopsi raporunda vücudunda çok sayıda darp izi olduğu görüldü.

*Saliha Adsoy (44): 27 Haziran günü Artuklu’ya bağlı Konaklı( Xirbêkeblo) Mahallesi’nde su kuyusunda yaşamını yitirmiş halde bulundu.

*Berfin Alça: 28 Temmuz günü Kızıltepe’de şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

*Fadile Asan: 15 Ağustos günü Kızıltepe’de şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Fadile’nin akraba evliliğine zorlandığı ve zorla evlendirildiği öğrenildi.

*Kanite Eraslan (20): 26 Ağustos günü Midyat’a şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ