Mardin Roj

Mardin’de 3 HDP’li belediye eşbaşkanı tutuklandı

Mardin’de 3 HDP’li belediye eşbaşkanı tutuklandı
  • 26 Kasım 2019

Görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atanan HDP’li Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez tutuklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile 4 belediye çalışanı 15 Kasım’da gözaltına alınmıştı. 3 belediye eşbaşkanı ve beraberindeki belediye çalışanlarının emniyetteki ifade işlemleri 12 gün sonra sona erdi.

3 EŞBAŞKAN TUTUKLANDI

Belediye eşbaşkanlar ve belediye çalışanları sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Savcılık sorguları yapılan eşbaşkanlar, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilirken, belediye çalışanları adli kontrol şartı talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Haklarında tutuklama talep edilen 3 eşbaşkan, TCK 314/2 maddesince tutuklandı. Eşbaşkanlar, gizli tanık beyanları doğrultusunda “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, belediyeye alınan yeni çalışanlar kanıt olarak gösterildi.

Derik Belediyesi çalışanları Müslime Özbahçeci, Hediye Güneş, Burhan Temel ve Feyzullah Erol ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ