Mardin Roj

Mardin’de 3 eşbaşkanın tutuklanması istendi

Mardin’de 3 eşbaşkanın tutuklanması istendi
  • 26 Kasım 2019

Görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atanan HDP’li Derik, Mazıdağı ve Savur Belediye eşbaşkanları tutuklama t1alebiyle mahkemeye sevk edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile 4 belediye çalışanı 15 Kasım’da gözaltına alınmıştı. 3 belediye eşbaşkanı ve beraberindeki belediye çalışanlarının emniyetteki ifade işlemleri 12 gün sonra sona erdi.

Belediye eşbaşkanlar ve belediye çalışanları sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Savcılık sorguları yapılan eşbaşkanlar, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Diğer 4 belediye çalışanın savcılık sorguları ise halen sürüyor.

Haklarında tutuklama talep edilen eşbaşkanlara, savcılık sorgularında 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sürecine yönelik sorular yöneltildiği öğrenildi. Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü’ye ayrıca Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi olması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemine dair sorular soruldu.

Belediye eşbaşkanlarına yönelik kimi gizli tanık ifadelerinin de suçlama konusu yapıldığı aktarıldı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ