Mardin Roj

Mardin’de 26’ncı gün: Birlik olmanın tam zamanı

Mardin’de 26’ncı gün: Birlik olmanın tam zamanı
  • 14 Eylül 2019

Mardin’de kayyum atamalarına karşı 26’ncı gününde devam eden Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Milletvekili İmam Taşçıer, Kürt halkının maruz kaldığı baskı ve kayyum uygulamalarının birlik olamamalarından kaynaklandığını belirterek, “Birlik olmanın tam zamanı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyeleri ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı kentte başlatılan Demokrasi Nöbeti, 26’ıncı gününde de devam etti. Mardin Valiliği’nin kentte aldığı bir aylık “eylem ve etkinlik yasağı” gerekçe gösterilerek Karayolları Parkı’na geçmelerine yine izin verilmeyen HDP’ler, polis ablukası altına alınan HDP il binasının önünde eylemlerini sürdürdü.
Kitle şarkılar ve zılgıtlar eşliğinde eylemini sürdürdükten sonra açıklamalar yapıldı.

İlk olarak HDP Mardin Gençlik Meclisleri adına Nadire Çelik söz alarak, kayyum zihniyetine karşı duracaklarını belirtti. Taciz, tecavüz ve hak gasplarına başvuranların darbe zihniyetinden beslendiğini söyleyen Çağrı, “Başlattığımız ‘Bağımlı olma özgür ol’ kampanyası çerçevesinde irade gasplarına karşı mücadelemizi devam ettireceğimizi deklare ederiz. Zaferin direnenlerin olacağı inancımızı bütün topluma ulaştıracağız” dedi.

CHP’YE ÇAĞRI: GERÇEK BİR TAVIR SERGİLEYİN

Ardından Mardin Yazarlar Derneği yöneticisi Yazar Ahmet Çelik konuştu. Çelik, sandıktan çıkan iradeye saygı duyulması gerektiğinin altını çizerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandığa dair daha önce söylediği sözleri hatırlattı. Sandık sonuçlarının “Demokrasinin namusu” olduğunu, şimdi ise 3 kentin namusuna el konulduğunu ifade eden Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Hak gaspına ve iradenin alıkonulmasına karşı gerçek bir tavır sergileyin” sözleriyle seslendi.

‘BİRLİK OLALIM’

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ise, yaptığı konuşmasında Kürtlerin maruz kaldıkları hukuksuzlukların birlik olamamalarından kaynaklandığını vurguladı.
Taşşçıer, “Kürtler kendi aralarında birlik olsaydı ne Kobanê süreci yaşanırdı, ne kayyum atanırdı ne de Kürt halkının irade gaspları söz konusu olurdu. Birlik olmanın tam zamanı. Birlik olalım, birlik olalım… Türkiye’de en büyük aktörlerden biridir Kürtler. Bu süreçte birlik olmayı başardıkları andan itibaren üzerinden gelemeyecekleri mesele yoktur. Bu nedenle bir kez daha Kürt halkının birliği için çabalarımızı sürdüreceğimizi ifade ediyoruz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ