Mardin Roj

Mardin’de 26 yıldır kayıp olan 4 kişinin akıbeti soruldu

Mardin’de 26 yıldır kayıp olan 4 kişinin akıbeti soruldu
  • 29 Mayıs 2021
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 26 yıldır haber alınamayan Zübeyir, Kemal, Abdulbaki Birlik ve Zeki Alabalık’ın akıbetini sordu.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 642’ncisi, sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirildi. Bu haftaki eylemde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde askeri kontrol noktasında görüldükten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan Abdulbaki Birlik, oğulları Zübeyir ve Kemal Birlik ile akrabaları Zeki Alabalık’ın akıbeti soruldu. Kayıp hikayesini İHD Diyarbakır Şubes Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yıldırım anlattı.
Hikayeleri anlatıldı
2012 yılında İHD’ye başvuran Çetin Birlik’in anlatımlarıyla kayıpların hikayesini anlatan Derya, Kızıltepe Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıl tutuklu kalan Kemal ve Abdulbaki Birlik’in, 29 Mart 1995 yılında tahliye olduklarını belirterek, “Tahliye olacakları gün onları almaya, Zübeyir Birlik ve akrabası Zeki Alabalık gider. Cezaevinden çıktıktan sonra çarşıya doğru birlikte ilerlerken Kızıltepe çıkışında iki noktada askerlerce kurulan kontrol noktasında durdurulurlar. Sonrasında ise kendilerinden bir daha haber alınamaz. Yaşanan olaydan sonra dosyanın tanığı olarak bilinen İsmet İpek olayın yaşandığı gün Abdulkadir Birlik’i ve yanında iki kişiyi kontrol noktasında gördüğünü doğrular. Bazı koğuş arkadaşlarının anlatımlarına göre Kemal Birlik, cezaevindeyken bir gün diş rahatsızlığından dolayı hastaneye gider. O dönemin Tabur Komutanı olan Hasan Atilla Uğur tarafından ‘Cezaevinden çıktığın gün benim bayramım, seninse felaketin olacak’ diye tehdit edilir. Yine o dönemin cezaevi katibi olan Behçet Kurt’un anlatımlarına göre, Kemal ve Abdulbaki, tahliye olmadan iki gün önce Tabur Komutanı Hasan Atilla Uğur cezaevini aradı. Kendisiyle ben konuştum. Bana bu iki şahısın ne zaman tahliye olacağını sorunca bu tür bilgileri veremeyeceğimi, yasak olduğunu ama savcıya sorabileceğini söyledikten sonra bana hakaret edip telefonu kapattı.”
‘612 adet insan kemiği bulundu’
Ergenekon Davası’nın soruşturulması ile birlikte ailelerin savcılığa kayıp başvurusunda bulunduğunu ifade eden Derya, “O dönemde savcılık tanıkların ve kayıp yakınlarının ifadesi alındı. Aileler 11 Haziran 2013 yılında İHD’ye başvuru yaptı. Dernek avukatlarının da içinde bulunduğu birçok avukatın başvurusu üzerine 13 Haziran 2013 yılında Kızıltepe ilçesinde bulunan Yurtderi (Efare) köyünde kazı çalışması yapıldı. Yapılan kazı çalışmaları sonucu kuyuda 612 adet insan kemiği bulundu. Kayıp yakınlarından alınan DNA incelemeleri sonucunda kemiklerden bazılarının Zübeyir ve Zeki Alabalık’a ait olduğu kesinleşti ancak Abdulbaki ve Kemal Birlik’ten ise bugüne kadar herhangi bir bilgi alınamadı” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ