Mardin’de 14 Temmuz paneli: İşkenceye karşı inanç, cesaret, direniş vardı

Mardin’de 14 Temmuz paneli: İşkenceye karşı inanç, cesaret, direniş vardı
  • 16 Temmuz 2022 17:29

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde kalan İsmail Kino, ölüm orucu kararıyla beraber cezaevindeki direnişin büyüdüğünü belirterek, “İşkenceye karşı inanç, cesaret, umut, direniş vardı” dedi. 

 

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, 78’liler Girişimi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEBYA-DER) Mardin Şubesi tarafından 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu’nda yaşamını yitiren Kemal Pir, Akif Yılmaz, Hayri Durmuş ve Ali Çiçek için panel düzenledi. HDP Mardin il binası konferans salonunda gerçekleştirilen panele çok sayıda izleyici katıldı. Panelde Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi tutuklularından İsmail Kino ile TUHAD-FED Mardin Temsilcisi Mazlum Koç ve Ayşe Bozan konuşmacı olurken, moderatörlüğü 78’liler yöneticisi Arif Turğay yaptı.

 

 

 

‘İNANÇ VE DİRENİŞ VARDI’

 

 

 

Panel saygı duruşunun ardından İsmail Kino’nun konuşmasıyla başladı. 5 Nolu Cezaevinde yaşadıklarını ve tanıklıklarını anlatan Kino, Hayri Durmuş’un ölüm orucu kararıyla beraber cezaevindeki direnişin büyüdüğünü söyledi. Yapılan işkencelere rağmen büyük bir direniş olduğunu dile getiren Kino, tutukluların işkencelere karşı inançla direndiklerini belirterek, “İnanç vardı, cesaret vardı, umut vardı, direniş vardı. Herkes çekilen zulmün, işkencenin büyük bir mücadeleye dönüşeceğine inanıyordu. Bu inançla direniş gösteriliyordu. Bu inançla yaşam sürüyordu” dedi.

 

 

 

‘DİRENİŞİN TARİHİDİR’

 

 

 

Ardından söz alan Ayşe Bozan da, Diyarbakır Cezaevinde ateşten bir tarih yazıldığını belirterek, “Arkadaşlar bu tarihi kendi kanlarıyla, bedenleriyle, canlarıyla yazdılar. Bu tarih direnişin tarihidir. Varlıkla yokluk mücadelesinin tarihiydi. Kimlik mücadelesinin tarihiydi” dedi. Bugün 12 Eylül zihniyetinin halen iktidarda olduğunu kaydeden Bozan, mücadelenin de devam ettiğini söyledi. Kürtlerin kendilerini mücadeleleriyle kanıtladığını dile getiren Bozan, “Bugün her türlü teknolojiye, her türlü tekniğe rağmen bu mücadelenin önüne geçilemiyor” diye konuştu.

 

 

 

Mazlum Koç ise, konuşmasında cezaevlerindeki duruma dikkat çekerek, “O gün Diyarbakır zindanlarında yürütülen kirli politikalar bugün Kürdistan ve Türkiye’de 300 cezaevinde sürdürülüyor” ifadelerini kullandı. Mazlum Doğan’ın “Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür” sözünü hatırlatan Koç, “Bugün arkadaşlarımız cezaevlerinde bu düşünce ile mücadelelerini veriyorlar” dedi.

 

 

 

Konuşmaların ardından panel soru cevap bölümüyle sona erdi. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ