Mardin Roj

Mardin’de 10 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti

Mardin’de 10 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti
  • 23 Kasım 2020

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Mardin’de yaşanan şüpheli kadın ölümlerini Meclis gündemine taşıdı ve Meclis Araştırması istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de gerçekleşen şüpheli kadın ölümlerinin araştırılması istemiyle Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Ebru önergede Mardin’de son dönemde artan şüpheli kadın ölümleri için Meclis Araştırması istedi.

‘Mardin’de 10 ayda 10 şüpheli kadın ölümü’

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin 2020 yılı Ocak ve Ekim aylarını kapsayan “Kadın Cinayetleri Raporu”nde yer alan verilere işaret edilen önergede, “Rapora göre 10 aylık zaman diliminde, en az 256 kadın öldürülmüş, en az 197 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiştir. Öldürülen kadınların yüzde 37,9’unun evli olduğu erkek ya da eskiden evli olduğu erkekler tarafından, yüzde 18,4’ünün tanıdık/akraba tarafından, yüzde 16’sının ise birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldüğü ifade edilmiştir. En fazla şüpheli kadın ölümleri listesinde ilk beşte yer alan Mardin’de ise 10 ayda 10 şüpheli kadın ölümü yaşanmıştır” denildi.

‘Yetkililer araştırma yapmıyor’

Gerçekleşen kadın ölümlerinin çoğunun kayıtlara intihar olarak geçmesinin şüpheler doğurduğuna değinilen önergede, yetkililerin şüpheli kadın ölümlerinin arkasında yatan sebepler veya kadın ölümlerinin intihar olup olmadığını araştırmadığına dikkat çekildi. Önergede, Türkiye’de şiddetle karşı karşıya kalan kadınları koruyacak etkili bir kurumsal çerçevenin olmadığı, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmadığı, kadın istihdamı için gerekli düzenlemelerin yapılmadığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren politikaların kadınlara yönelik şiddeti doğuran ve besleyen durumları ortaya çıkardığı ve bu durumların kadınları çaresiz ve yalnız hissetmelerine sebep olduğunun altı çizildi.

‘Kayyım atamaları kadın çalışmalarını engelledi, şiddeti artırdı’

Önergenin devamında Mardin’in farklı halkların yerel yönetime katıldığı, eşbaşkanlık sistemi ile kadınların politika yapım süreçlerinin bütün aşamalarına katıldığı ve kadınların siyasete katılımında köklü bir geleneğe sahip olduğu ifade edilerek, şöyle denildi: “Mardin’de, son yıllarda partimize yönelik baskıların artması ve belediyelere kayyım atanması kadınlara yönelik çalışmaların engellenmesine neden olmuştur. Aile içinde veya başka şekilde şiddete maruz kalan, baskı altında olan kadınların başvurabilecekleri kurumların bulunmaması, atanan kayyımların belediyelerimiz bünyesinde faaliyet yürüten kadın kurumlarını kriminalize ederek kapatması, kadınların sorunlarıyla özel ilgilenen, kadın mücadelesi yürüten kadınların hedef alınarak tutuklanması, Mardin’de özellikle kadınları, yaşanan sorunlar karşısında muhatapsız ve çaresiz kılmaktadır. Mardin’de belediyelerimize bağlı kadın kurumları, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekteydi. Ancak kayyımlar atandıktan sonra kadınları güçlendiren ve şiddete karşı koruyan bütün kadın kurumları tek tek kapatılmıştır. Pandemi sürecinde ise, çıkarılan İnfaz Yasasıyla kadınları katleden, kadınlara şiddet uygulayan saldırganlar hiçbir tedbir alınmadan salıverilmiş ve kadınlara şiddet uyguladıkları evlere geri gönderilmişlerdir. Pandemi süreci ile beraber sosyal olarak tamamen kısıtlanan ve eve mahkum edilen kadınlar şiddetle baş başa bırakılmışlardır.”

Kadın intiharlarının baskının ve şiddetin habercisi olduğunun belirtildiği önergede, “Tecrübelerle sabitken ve çoğu cinayetin üzeri ‘intihar’ denilerek kapatıldığı gerçeği varken Mardin’de 10 ayda 10 kadının şüpheli bir şekilde ölümü konunun derinlikli ve kapsamlı bir şekilde araştırılmasını elzem kılmaktadır” denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ