Mardin Roj

Mardin’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Mardin’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı
  • 1 Mayıs 2022 15:44

Mardin’de coşkuyla gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamasında işçi ve emekçiler taleplerini seslendirirken, kutlamada konuşan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, “Kürt halkı üzerinde, işçiler üzerinde, demokratlar üzerinde yürütülen bu kirli siyaset çok yakın zamanda yıkılacaktır” dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Mardin’de yüzlerce emekçi Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), ve Mardin Tabip Odası öncülüğünde sokağa çıktı. Kutlamaların adresi olan Artuklu ilçesine çevre ilçelerden de gelen emekçiler, Yenişehir PTT binasının önünde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Emekçiler, pankartlar ve dövizleri ile taleplerini dile getirirken, 1 Mayıs kutlamalarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il ve ilçe örgütleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Şahmaran Kadın Platformu da kendi kortejleriyle katıldı. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk de kutlamaya destek verdi.

Kortejlerin gerçekleştirdiği yürüyüş ile başlayan 1 Mayıs kutlamasında Yenişehir PTT önünde başlayan yürüyüş ve “Bijî 1’e Gulan”, “Bijî berxwedana kedkaran”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları eşliğinde kortejler Karayolları Parkı’na ulaştı. Bariyerlerle çevrili alana yapılan aramanın ardından giren kitle davul ve zurna eşliğinde halaya durdu. Tertip Komitesi adına Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş ile Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Yasemin Altunli Derin söz aldı.

BARIŞI SAVUNANLAR SELAMLANDI

 

Binbaş konuşmasında 1 Mayıs’ın önemine değinerek, işçi ve emekçilerin mücadelesine vurgu yaptı. Savaşa karşı barış, yoksulluğa karşı eşitlik-özgürlük, faşizme karşı demokrasi özlemini haykıran emekçi ve ezilen halkları selamlayan Binbaş, AKP hükümetinin anayasal düzeni ortadan kaldırarak, toplumun her kesimi üzerindeki baskıları artırdığını belirterek, Kürt halkının hak taleplerinin bastırılmaya çalışıldığını, savaşlarla milliyetçilik ve ırkçılığın kışkırtıldığını söyledi. İşçi ve emekçiler ile halklar arasında düşmanlık tohumlarının ekilmek istendiğini ifade eden Binbaş, işçi ve emekçiler ile halkların mücadelesinin AKP iktidarının zulmüne son vereceğini söyledi.

 

Ardından Yasemin Altunli Derin söz alarak, işçi ve emekçiler ile birlikte kadın mücadelesinin her geçen gün büyüdüğünü ve mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

AHMET TÜRK: KİRLİ SİYASET AYAKLAR ALTINDA EZİLECEK

Devamında söz alan Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise, 1 Mayıs’ın özel bir gün olduğunu belirterek, “1 Mayıs direniş günü, özgürlük günüdür. İşçiler için, ezilenler için, Kürt halkı için özel bir gündür. Bu nedenle 1Mayıs günü özgürlük ve direniş günü olmuştur” dedi. Kürt halkı, işçiler ve mazlumların üzerinde büyük bir saldırı olduğunu ifade eden Türk, “Adalet ve hukuk ayaklar altına alınmış. Bugün demokrasi talep eden, eşitlik isteyen 10 binlerce kişi cezaevlerinde tutuluyor. Bugün binlerce hasta cezaevinde yaşamını idame ettiremeyecek durumda ama buna rağmen bırakmıyorlar. Buradan tüm cezaevlerine selam göndermek istiyorum” diye konuştu.

Tutuklu olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekerek, “Ağır hastalığına rağmen zindanda tutuluyor” diyen Türk, şöyle devam etti: “Biz biliyoruz ki; bugün Kürt halkı üzerinde, işçiler üzerinde, demokratlar üzerinde yürütülen bu kirli siyaset çok yakın zamanda yıkılacaktır. Buna inanıyoruz” dedi.

Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından kutlama Grup Teşqale’nin seslendirdiği şarkılar ile devam etti. Kitle sloganlar eşliğinde halaylar çekerken, gençler de kendi söyledikleri şarkılar ile eğlendi.

Kutlama 1 Mayıs fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ