Mardin’de 1 Mayıs çağrısı

Mardin’de 1 Mayıs çağrısı
  • 26 Nisan 2022 08:10

Mardin’de 1 Mayıs için yapılan açıklamada iktidarın savaş politikalarının ülkeyi tehdit ettiği belirtilerek, “Tüm savaşlar ve askeri operasyonlar durdurulmalıdır” çağrısı yapıldı.

 

Mardin’de gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlaması için Tertip Komitesi tarafından açıklama yapıldı. Karayolları Parkı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Pankart ve dövizlerin taşındığı açıklamada metni Tertip Komitesi adına Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş okudu.

 

Binbaş, 1 Mayıs’ta Mardin’deki kutlamaların merkezinin Karayolları Parkı olduğunu söyledi.

 

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

 

“Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor.

Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor.

Bu düzenin çarkları, dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten bizleri ezdikçe eziyor.

Bu düzenin çarkları, zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere kurulmuş.

Bu düzenin çarkları sermayeye sömürecek ucuz emek, yağmalanacak doğa, talan edilecek kentler yaratmak üzere dönüyor.

Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor.

Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor.

Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor.

Bu düzenin devamı için demokrasinin son kırıntıları ortadan kaldırılıyor. Seçme ve seçilme hakkımıza dahi el uzatılıyor.

Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak ayakta kalıyor. Bu düzenin kışkırttığı cinsiyetçilik, ırkçılık ve göçmen düşmanlığı, mezhepçilik ve savaş politikaları ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor.

Savaş anaların gözyaşıdır, yıkımdır, ölümdür. Savaş bir halk sağlığı sorunudur. Tüm savaşlar ve askeri operasyonlar durdurulmalıdır.

Bu düzen böyle gitmez. Halkı yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu düzen Türkiye’nin sırtında bir yüktür.

20 yıldır ülkeyi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz.

Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var.

Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan

HERKESİ 1 MAYIS MEYDANLARINDA, ARTUKLU KARAYOLLARI PARKINDA BULUŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ!”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ