Mardin Roj

Mardin’de 1 HDP’li tutuklandı, 18 HDP’li serbest

Mardin’de 1 HDP’li tutuklandı, 18 HDP’li serbest
  • 22 Ekim 2019

Mardin ve ilçelerinde 10-11 Ekim günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Kürt siyasetçilerden 18’i serbest bırakılırken, HDP İl yöneticisi Abidin Unay (57) tutuklandı.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı başlattığı saldırıların ardından Mardin ve ilçelerinde 10 ve 11 Ekim günleri gözaltına alınan 23 Kürt siyasetçiden 19’u bugün sabah saatlerinde Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Emniyette savcılık ifadeleri tamamlanan siyasetçiler, grup grup Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, 17 kişi için adli kontrol şartı uygulanması istendi. HDP’li Meclis üyesi Mehmet Ali Amak ve HDP İl yöneticisi Abidin Unay ise, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

17 KİŞİ SERBEST, BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Mahkemeye adli kontrol şartı uygulanması istemi ile sevk edilen ve aralarında HDP’li Derik Belediye Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran ile HDP’li Belediye Meclis üyelerinin de olduğu 17 kişi adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Tutuklanmaları istemi ile mahkemeye sevk edilen Amak da adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakılırken, kalp hastası olan ve yakın zamanda ameliyat geçiren 57 yaşındaki Unay ise, katıldığı eylemler ve parti faaliyetleri gerekçe gösterilerek “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ