Mardin Roj

Mardin ziyareti AİHM Başkanı Spano’nun başına dert oldu

Mardin ziyareti AİHM Başkanı Spano’nun başına dert oldu
  • 15 Eylül 2020

AİHM, mahkeme başkanı Robert Spano’nun Türkiye’deki temasları sırasında Mardin’de AKP Kadın Kolları Başkanı Esengül Aydın Sancar ve Kayyım/Vali Mahmut Demirtaş ile görüşmesi başına dert oldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), mahkeme başkanı Robert Spano’nun Türkiye ziyaretindeki temaslarına yönelik eleştirilere ilişkin açıklama yaptı. AİHM tarafından Financial Times Gazetesi’ne yapılan açıklamada, “Mahkeme başkanlarının Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin siyasi yetkilileri ve yargı yetkilileriyle bir araya gelmesinin standart uygulama olduğu” belirtildi.

Açıklamada, Spano’nun ziyaret davetini “iktidardaki kişilerin mahkemeleri kontrol edemeyeceği ve AİHM kararlarına saygı gösterilip bunların uygulanması gerektiği yönünde çok önemli bir mesaj vermek için kabul ettiği” ifadeleri kullanıldı.

AİHM’in Financial Times’a açıklaması, gazetenin AİHM kararlarına rağmen tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili haberinde yer aldı.

Spano’nun Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üst düzey yargıçlar ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Mahmut Demirtaş ve eski AKP Milletvekilli Cüneyt Yüksel ve AKP Kadın Kolları Başkanı Esengül Aydın Sancar ile poz vermesi tepkilere neden olmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ