Mardin yolsuzluk soruşturması: Bir ihalede 30 milyon vurgun

Mardin yolsuzluk soruşturması: Bir ihalede 30 milyon vurgun
  • 19 Aralık 2020 11:21 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2020 11:22

Kamor Millet Bahçesi’nin ilk ihalesi de yine Elazığlı Adnan Yüksel’in şirketine verilmiş.

Mardin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Kent AŞ.’nin başındaki isim Mehmet Bulut, yolsuzluk soruşturmasında verdiği ifadede, dönemin kayyımı Mustafa Yaman’ın Elazığlı olarak bilinen bir firmaya bedeli 15 Milyon TL olan ihaleyi 45 Milyon TL’ye verdiğini kaydetti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı eski vali Mustafa Yaman’ın tek ihaleden 30 Milyon TL aldığı ortaya çıktı. Yaman, dönemine dair devam eden “yolsuzluk”, “ihaleye fesat karıştırma”, “rüşvet”, “kayırma”, “zimmet” ve daha birçok suçun soruşturması kapsamında ifade veren Kent AŞ.’nin Müdürü Mehmet Bulut’un itirafları dudak uçuklatıcı boyutta. Daha önce tutuklanıp 1.7 Milyon TL ödeyerek “etkin pişmanlık” yasasından yararlanarak tahliye olan Bulut, sistemli hal alan yolsuzluk düzenini anlattı.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından hazırlanan tevzi raporu kapsamında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına henüz tutuklu iken ifade veren Bulut’un itiraflarının kime gittiğinin kanıtı niteliğinde.

‘NORMALDE YÜZDE 20 İLE 25 ORANINDA KIRILMALAR YAPILMAKTA’

Ahmet Kanbal’ın Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan haberine göre, aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Elazığlı Adnan Yüksel’in sahibi olduğu firmalardan Egecam isimli şirkete verilen ihalelere değinen Mehmet Bulut, detaylı bilgiler verdi. İlk olarak Kırsal Yollar Daire Başkanlığı bünyesinde Adnan Yüksel’e verilen 295 bin TL değerindeki asfalt ihalesini anlatan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) eski İl Müdürü Bulut, firma ile yapılan işlerin doğrudan kayyım ve Vali Mustafa Yaman’ın talimatıyla olduğunu kaydetti. Bulut, “295.000,00 TL’lik asfalt ihalesi miktarının bu kadar yüksek olması ve aciliye olmamasına rağmen davetiye usulü ile yapılmış, Adnan Yüksel’in kullanmış olduğu Egecam şirketine yüzde 2 ya da yüzde 3’lük bir kırım ile verilmiştir. Normalde yüzde 20 ile yüzde 25 oranında kırımlar yapılmaktadır. Söz konusu ihaleler Vali Mustafa Yaman’ın talimatı doğrultusunda yapılıp, Elazığ’lı iş insanı Adnan Yüksel’in şirketine Vali Mustafa Yaman’ın talimatları doğrultusunda verilmiştir” diye belirtti.

TEK SEFERDE 30 MİLYONLUK YOLSUZLUK

İfadesinin devamında Adnan Yüksel’in şirketinin yine kayyımın talimatı ile 15 milyonluk işten 30 milyon TL kazandığı ihaleyi anlatan Bulut, 45 milyon TL’ye verilen Kızıltepe İçme Suyu ve Alt Yapı Projesini anlattı. Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) bünyesinde yapılan ihalenin yine Elazığlı Adnan Yüksel’in firmasına 45 milyon TL bedelle verildiğini vurgulayan Bulut, şu itiraflarda bulunuyor:

“Miktarının bu kadar yüksek olması ve aciliyeti olmamasına rağmen davetiye usulü ile yapılmış, Adnan Yüksel’in kullanmış olduğu Egecam şirketine verilmiştir. Egecam şirketi de almış olduğu 45.000,000,00 TL’lik (45 Milyon) işi 15,000,000,00 TL’lik (15 Milyon) bir miktarla alt yükleniciye devir etmiştir. Tek bir ihalede 30.000.000,00 TL’lik kar sağlamıştır. Normalde Devletin belirlemiş olduğu birim boru fiyatı 30.00 TL olmasına rağmen, özel poz yapılarak 239,00 TL’ye çekilip, ihale birim fiyatı yükseltilmiştir. Söz konusu ihaleler Vali Mustafa Yaman’ın talimatı doğrultusunda yapılıp, Elazığlı iş isnanı Adnan Yüksel’in şirketine Vali Mustafa Yaman’ın talimatları doğrultusunda verilmiştir.”

500 BİN TL RÜŞVET

Büyük rüşvet ve yolsuzlukların döndüğü bir başka ihale olan Kamor Millet Bahçesi ile ilgili itiraflarının da yer aldığı ifadesinde Bulut, Kamor Millet Bahçesi’nin ilk ihalesinin de yine Elazığlı Adnan Yüksel’in şirketine verileceğini anlatırken, Mardinli iş insanı Şerif Acar’ın ihaleden aldığı 500 bin TL değerindeki rüşvet karşılığında çekildiğini “Kamor Millet Bahçesi yapım işi ihalesi de normalde Adnan Yüksel’in şirketine ihale edilecekti.

Ancak o dönem ihaleyi alan Akü Mesken şirketi sahibi Şerif Acar 500.000,00 TL’lik (500 bin) şirket çekini Adnan Yüksel’e vererek ihaleden çekilmesini sağladı. 500.000,00 TL karşılığında Adnan Yüksel ihaleye girmekten vazgeçti, söz konusu şirket çeki incelendiğinde bu olay doğrulanacaktır. Şirket çeki Şerif Acar’ın şirketine de ait olabilir, ortaklarının şirketlerine de ait olabilir” dedi. Ancak Şerif Acar ise, ifadesinde söz konusu rüşvetin kendisinden Mehmet Bulut ve Adnan Yüksel tarafından zorla alındığını kaydediyor.

BELEDİYEDEN DEDAŞ’IN KASASINA, DEDAŞ’TAN BELEDİYENİN KASASINA

Kamor Millet Bahçesi ile ilgili itiraflarına devam eden Bulut, kendisinin imzaladığı sözleşmenin bir maddesinde 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde teşrifat malzemesinin belediyeye kalmasına ilişkin maddeyi kendisinin eklediği belirtti. Ancak kendisinin gözaltına alınmasından 10 gün kadar önce sözleşmede ilgili maddenin başkaları tarafından çıkarıldığını ileri süren Bulut, DEDAŞ’ın kasasından para alıp, belediyenin kasasına aktardığını da söyledi.

Kent AŞ.’nin kasasında eksik olan paralara dair de savunma yapan Bulut, şöyle devam etti: “Vali Mustafa Yaman haç vazifesini yerine getirirken Büyükşehir Belediyesinin personel maaşının ödenmesi gerekiyordu. Yaklaşık olarak hatırladığım kadarıyla 800.000 TL’lik (800 bin) miktarda parayı DEDAŞ’ın kasasından çekip, Kent A.Ş’nin hesabına yatırıp, Büyükşehir Belediyesinin personelinin maaşını ödedim. Sonrasında Kent A.Ş’nin kasasından bu miktarı çekip, DEDAŞ’ın kasa hesabına koydum. Hesaplarda ki açığın sebebi bu da olabilir. Aynı zamanda Kent A.Ş’nin hesabından Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu ihalelerde teminat mektubu yatırıyorduk. Açıklıkların sebebi bu da olabilir. Şahsım olarak ben çalıştığım 30 ay boyunca hiçbir şekilde kasa ve banka hesabında açık olmamıştır. Benden sonra gelen HDP dönemi ve ikinci kayyum döneminde olan açıklıklardan bilgim yoktur.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ