Mardin Roj

Mardin Valisi, kendi yasağını kendi tanımıyor, halktan uymasını bekliyor

Mardin Valisi, kendi yasağını kendi tanımıyor, halktan uymasını bekliyor
  • 25 Haziran 2021

Pandemiyi bahane ederek, demokratik kamuoyu ile HDP’nin eylem ve etkinliklerini yasaklamaya kalkan Mardin Valiliği, kendi yasağını kendisi takmıyor. Yasak dediği Karayolları Parkını Mardin’in ne olduğu belirsiz gruplara açık tutup, ilk adımı kendi atıyor. 

 

Mardin Valiliği her ay yayınladığı eylem ve etkinlik yasağı kararında Koronavirüs bahanesi ile bombalı saldırı olabileceği iddialarını öne sürüyor. Bu nedenle başta HDP olmak üzere demokratik kamuoyunun eylem ve etkinlikleri yasaklanmaya çalışan Valiliğe rağmen etkinliklerde ısrar edilse de Karayolları Parkı ise bu çevrelere kapalı tutuluyor. Bugün HDP ile kadın örgütlerinin İzmir’de öldürülen Deniz Poyraz için yapmak istediği yürüyüş de Valilik tarafından alınan yasak kararı ile engellenmek istendi. Kadınların Karayolları Parkı’ndan yürümesine ise izin verilmedi. Gerekçe olarak ise pandemi ve Valiliğin yasak kararı gösterildi.

 

YASAK SADECE HDP VE DEMOKRATİK KAMUOYUNA

 

Ancak aynı saatlerde Mardin’de ne olduğu belirsiz olan ve bugüne kadar Mardin’in tek bir sorununa değinmemiş AKP’ye yakınlığı ile bilinen Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu isimli oluşum Karayolları Parkı’nda çadır açtı. Kudüs ile dayanışma ikiyüzlülüğü ile açılan çadır AKP’liler tarafından ziyaret edildi.

 

 

VALİ KENDİ YASAĞINI TANIMADI

 

Mardin’de eylem etkinlik yasağı kararını alan Kayyım ve Vali Mahmut Demirtaş ise, çadırın açılışını kendisi yapmış bir de bunu sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Kendi kararını kendisi çiğneyen vali Demirtaş, paylaşımında da “Mardin Kudüs Platformu çatısı altında çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği ile oluşturulan Kermes Çadırı’nı ziyaret ettik” diye duyurmuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ