Mardin Roj

Mardin Valisi Demirtaş, ‘Valinin Kıçı’ davasını kaybetti

Mardin Valisi Demirtaş, ‘Valinin Kıçı’ davasını kaybetti
  • 26 Nisan 2022 15:48 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2022 17:40

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ı eleştiren gazeteci Haci Boğatekin’e açılan “Valinin Kıçı” davasında gazeteciyi haklı bulan mahkeme, gazeteciye 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. 

 

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ı eleştiren gazeteci Haci Boğatekin’e açılan “Valinin Kıçı” davasında gazeteciyi haklı bulan mahkeme, gazeteciye 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ı eleştiren gazeteci Özgür Boğatekin’e soruşturma başlatıldı. Adıyaman Cumnhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Boğatekin emniyete giderek ifade verdi. 10 Nisan2022’de sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım nedeniyle “Kamu Görevlisine Hakaret” gerekçesiyle başlatılan soruşturmada gazeteci için yakalama işlemi başlatıldı. Gerger Emniyet Amirliğine verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı. 

 

Adıyaman Beşpınar vadisine halkın milyonlarını dökerek piknik alanı yaptıran dönemin valisi Mahmut Demirtaş’ın bu eseri son 3 yıldır halka kapatılınca durumu sosyal medyaya taşıyan Boğatekin “Kıç valisi Mahmut Demirtaş tarafından yaptırılan tesis neden 3 yıldır kapalı. Dereye dökülen halkın milyonlarının hesabını kim verecek“ diye sordu. Haberin içeriğine herhangi bir soruşturma başlatılmazken KIÇ kelimesi için Adıyaman C. Başsavcılığı resen soruşturma başlattı.

 

Vali Mahmut Demirtaş daha önce bir okulun prefabrik tuvaletini vinçle alarak piknik alanına getirmişti. Olayı eleştiren babası gazeteci Haci Boğatekin’in “Valinin Kıçı Sahipli de okul öğrencilerinin kıçı sahipsiz mi” haberi üzerine davalar açılmıştı. Açılan davalar ve verilen cezalarının tamamı Yargıtay ve AYM’den dönünce gazeteciden alınan adli para cezaları geri ödendi. Uzun yargılama nedeniyle de gazeteciye 10 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

10 sene önce Adıyaman’da başlayan KIÇ davası babadan oğula geçerek devam ediyor. Baba Haci Boğatekin’in davası 10 sene sonra kapandı. Ancak kapandığının ilk haftasında oğlu Özgür’e bir soruşturma başlatıldı. “Vali olayı kan davasına dönüştürmüştür” diyen gazeteci baba Haci Boğatekin “10 sene benimle devam eden KIÇ davası şimdi de oğlum Özgür Boğatekinle hız kesmeden devam ediyor” dedi. İfade sonrası açıklama yapan gazeteci Özgür Boğatekin; “Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı son 1 yılda hakkımda 5 ayrı soruşturma başlattı. Bu soruşturmaların bir çoğu takipsizlikle sonuçlandı. 2 tanesi halen devam ediyor. Savcılığın açtığı soruşturmaların tamamı siber suçlarla mücadele polisinin raporu sonucu başlatılmıştır. Bu kadar yoğun sorusturmalara baktığımızda sanki emniyet işini gücünü bırakmış bizi susturmaya çalışıyor” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ