Mardin Roj

Mardin Valisi, çadır kurdurduğu parkı kadınlara uygun görmedi

Mardin Valisi, çadır kurdurduğu parkı kadınlara uygun görmedi
  • 29 Haziran 2021 18:15

Mardin Valiliği, geçtiğimiz günlerde Kudüs’e destek gerekçesi ile çadır ve kermes kurulmasına destek verdiği parkta kadınların açıklama yapmasını pandemi bahanesi ile uygun görmedi. 

 

 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nin çıkmasını protesto etmek için Mardin Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Karayolları Parkı’nda “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” konulu basın açıklaması düzenlemek için yapılan başvuru Mardin Valiliği tarafından koronavirüs (Kovid19) pandemisi gerekçesi ile reddedildi.

Mardin Valiliği, ret gerekçesinde “Covid19 salgını ile ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun özellikle vatandaşlarımızın toplu olarak bulundukları ortamlardan uzak durulması yönündeki tavsiye kararları ve salgının yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan tedbirler kapsamında, sosyal izolasyonun temini ile sosyal mesafeyi koruma anlamında basın açıklaması yapılması talep edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkının (Karayolları Parkı) halkın yoğun olduğu alan olması, kitlesel bu tür etkinliklerin yapılmasının risk teşkil edeceği değerlendirildiğinden belirtilen yerde basın açıklaması yapılması uygun görülmemiştir” denildi.

Valilik, açıklamanın Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu’nun bulunduğu binanın müştemilatında 20 kişi ile sınırlı olarak yapılabileceğini bildirdi.

 

ÇADIR VE KERMESE UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜ

 

Mardin Valiliği tarafından pandemi gerekçesi ile Karayolları Parkı’nın “uygun olmadığı” iddia edilirken, Mardin’de AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sivil Toplum Örgütleri’nin oluşturduğu Mardin Kudüs Platformu’nun aynı parkta çadır kurmasına izin verilmişti. Parkta aynı oluşum tarafından kermes düzenlenmesine de izin verilirken, 22 Haziran günü Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye kayyımı Mahmut Demirtaş, açılan çadıra ziyaret gerçekleştirerek, sosyal medya hesabından da paylaşım yapmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ