Mardin Roj

Mardin Valiliğinden tiyatro engeli açıklaması: Kürtçe olduğu söylenmedi

Mardin Valiliğinden tiyatro engeli açıklaması: Kürtçe olduğu söylenmedi
  • 08 Aralık 2021
Mardin Valiliği, Amed Şehir Tiyatrosunun sahneleyeceği Kürtçe Tartuffe oyununun engellenmesine dair günler sonra açıklama yaptı. 
Mardin Valiliği, Amed Şehir Tiyatrosu tarafından 5 Aralık günü Mardin’de sahnelenmesi beklenen ancak “eylem etkinlik yasağı” gerekçesi ile engellenen Tartuffe oyununa ilişkin günler sonra açıklama yaptı. Valilik tarafından yapılan açıklamada başvuruda oyunun Kürtçe olduğuna dair ibare olmadığı belirtildi. Haberleri hedef alan Valilik açıklamasında “Yapılan başvurunun içeriğinde tiyatronun Kürtçe oynatılması ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır” denildi.
Valilik açıklamasının devamında oyunun sahnelenmesine koronavirüs tedbirleri kapsamında izin verilmediği iddia edildi. Açıklamada Mardin genelinde alınan 15 günlük eylem ve etkinlik yasağının biteceği 17 Aralık tarihinde tekrar başvuru yapılması durumunda talebin değerlendirileceği belirtildi.
Açıklamanın ilgili kısmında şöyle denildi: “Sanatsal ve kültürel etkinliklerin şehrimiz ve hemşerilerimiz içinde önemli olduğu, buradaki amacın bu etkinliklerin engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı, fakat tüm dünyada ve ülkemizde istemeyerek de olsa pandemi sebebiyle bu tür toplu etkinliklere halkın sağlığı gözetilerek bir takım kısıtlama tedbirleri alınmak zorunda kalınmıştır. 17.12.2021 tarihinde yasaklama kararının sona ermesi ile birlikte tekrar müracaat edilmesi durumunda değerlendirilecektir.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ