Mardin Roj

Mardin TMMOB’tan Boğaziçi öğrencilerine destek

Mardin TMMOB’tan Boğaziçi öğrencilerine destek
  • 2 Şubat 2021 14:28

TMMOB Mardin İKK, kayyım rektör ataması yapılmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması yaptı.

 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK), kayyım rektör atamasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

 

Yapılan açıklamada şunlara yer verildi: 

 

“Üniversitelerin üzerindeki baskı, ihraçlarla ve siyasi dayatmalarla uzun süredir devam etmekte; üniversitelerinde birlikte üretip birlikte yönetmek isteyen tüm öğrenci ve akademisyenler iktidarın hedefi haline gelmektedir.

İktidarın, demokrasinin ilkelerini durmaksızın ayaklar altına aldığı, son iki dönemdir seçilmiş belediye başkanları yerine kayyumların atanması, demokrasiyle ve hukukun üstünlüğü anlayışıyla bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır
2 ocak tarihinde de aynı şekilde Boğaziçi üniversitesine kayyum rektör atanmasıyla demokrasi bir kez daha çiğnenmiş, gerek akademisyenler gerek öğrenciler tarafından direniş o günden beri büyüyerek devam etmektedir.
Kolluk kuvvetlerinin günlerce fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı, okulun kapısına kelepçe vurulduğu, medyanın nefret suçu işlediği, siyasi iktidarın ayrıştırıcı, ötekileştirici dilinin hukuk devletinde hiçbir karşılığı yoktur.

Haklı talepleri karşısında gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını, gözaltıları esnasında tehdit ve işkenceye maruz bırakmaya son verilmesini, kayyum olarak atanan Melih Bulu’nun öğrencilerin çağrılarını yerine getirip, onların talebi bizimde talebimizdir diyerek; Melih BULU’yu istifaya davet ediyoruz.

TMMOB Mardin İKK olarak kayyum siyasetini, homofobik ve ayrıştırıcı söylemleri, öğrenci gözaltı ve tutuklamalarını kınadığımızı, Boğaziçi öğrencilerinin haklı direnişinin yanında olduğumuzu dile getiriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ