Mardin Roj

Mardin Sağlık Platformu şiddeti kınadı

Mardin Sağlık Platformu şiddeti kınadı
  • 12 Şubat 2021

Mardin Sağlık Platformu yaptığı yazılı açıklamayla son dönemde kentte yaşanan sağlık çalışanlara yönelik şiddeti kınadı.

Mardin Sağlık Platformu tarafından yapılan yazılı açıklama ile sağlıkta yaşanan şiddet kınandı.

Sağlık çalışanlarının çoğu zaman şiddet ortamının izleyicisi olmadıklarını, ancak mağdurları olduklarının belirtildiği açıklamada, “Son zamanlarda ilimizde de birçok örnek vukuu bulmuş, geçtiğimiz günlerde Mazıdağı ilçesinde bir kadının intihar girişimi ve devamında ortaya çıkan görüntüler sağlık hizmeti sunulan bir kuruma yaklaşımın ne derece yakışıksız bir hal aldığını ortaya koymuştur. Yaşanan şiddet sonucu bir kadın intihara sürüklenmiş, yetmezmiş gibi hastanede sağlık çalışanlarına yansımış, sunulan sağlık hizmetlerinin aksamasına neden olunmuştur” ifadelerine yer verildi.

Ayrıntılara bakmaksızın işyerlerindeki bütün şiddet türlerinin reddedildiğinin ve kınandığının belirtildiği açıklamada, “Bunlara sebep olan antidemokratik ve kapitalist sağlık modelinin kökünden değişmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bir daha, toplumda bizi derinden yaralayan kadına yönelik şiddetin işyerlerimize yansımasını görmek istemiyoruz. Sağlıklı bir toplum ve güçlü bir sağlık sistemi için alınacak risk ve ödenecek bedelleri göze alıyoruz ancak bunun hasta tedavisi, toplum sağlığı ya da tarih çağlarındaki gibi tıp biliminin gelişimine katkı sunmak adına olmasını istiyoruz. Toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğine inanıyor, sağlığın toplumsallaşmasını sağlayana kadar mücadelemizi yürüteceğimizi belirtiyoruz” denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ