Mardin Roj

Mardin Sağlık Platformu, sağlıkçılara saldırıya sessiz kalmadı

Mardin Sağlık Platformu, sağlıkçılara saldırıya sessiz kalmadı
  • 6 Temmuz 2022 14:00

Mardin Sağlık Platformu, dün kentte Dr. Murat Filiz’in hasta yakınlarının saldırısına uğramasına dair yaptığı açıklamada şiddetin kaynağının çöken sağlık sistemi olduğunu belirterek, acil adımlar atılması çağrısında bulundu.

 

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün hasta yakınlarının Dr. Murat Filiz ile olaya müdahale eden sağlık çalışanlarını darp etmesi Mardin Sağlık Platformu tarafından protesto edildi. Hastane poliklinikler servisi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanı ile hekimler katıldı. Pankartların açıldığı eylemde açıklamayı Mardin Tabip Odası yöneticilerinden Hamza Oktay yaptı.

 

Hemen her gün sağlıkta şiddet olayları yaşandığını belirten Oktay, hekimlerin uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Ersin Aslan, Kamil Furtun, Fikret Hacıosman ve Aynur Dağdelen’i hatırlatarak, “Acıları hala yüreğimizde” dedi. Özveriyle hastalara hizmet verirken saldırıya uğramak ve ölmek istemediklerini dile getiren Oktay, “Şiddetin asıl sorumlusu şiddet öğreten sağlık çalışma ortamı ve sağlık sistemidir. Şiddetin asıl sorumlusu hızla çökmekte olan sağlık sistemidir” dedi. Sağlık sistemindeki çöküşün birinci sorumlusunun da son 20 yılda hız kazanan hükümetin “sağlıkta dönüşüm” politikaları olduğunu kaydeden Oktay, bu politikaların sadece sağlıkta şiddetin nedeni de olmadığını ekledi.

 

‘ACİL ADIMLAR ATILMALI’

 

Hastaların müşteri muamelesi gördüğü, kar hırsı nedeniyle hastaların hayatını kaybetmesine neden olunduğunu dile getiren Oktay, “Bu gerçek artık acımasız bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da seslenen Oktay, sağlıkta şiddetin TCK’nin katalog suçları arasına alınmasının şiddeti tek başına çözmeye yetmeyeceğini belirterek, “Şiddetin bizzat kaynağı olan, şiddeti üreten sağlık sistemidir. Bu sistem sorunuyla ilgili hiç vakit kaybetmeksizin acil adımlar atılmalıdır. En kısa zamanda en acil sağlık çalışam ortamı sorunları için harekete geçilmezse, buradan maalesef ve üzülerek duyurmak isteriz ki, çöken sağlık sisteminin yıkıntıları altında sadece sağlık çalışanları değil, hasta, hasta yakınları ve halkımızda kalmaya devam edecektir” diye konuştu. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ