Mardin Roj

Mardin Ovası fıstık ile verim kazandı

Mardin Ovası fıstık ile verim kazandı
  • 30 Kasım 2020

Mezopotamya’nın bereketli topraklara sahip olan Mardin’de son yıllarda ekilen çeşitli farklı ürünlerle adeta Çukurova’ya rakip oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli hububat merkezlerinden 3 milyon dönümlük Mardin Ovası yer fıstığı ile tanıştı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü öncülüğünde Mardin’de ilk kez deneme amaçlı bir çiftçinin 60 dönüm arazisinde gerçekleştirilen yer fıstığı üretiminden 2,5 ton verim elde ederek, Mardinli çiftçilere umut oldu. Türkiye’de tarımsal üretimde önemli yere sahip Mardin Ovası’nda ilk kez deneme amaçlı üretilen yer fıstığı, verimiyle yüzleri güldürdü.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü öncülüğünde merkez Artuklu ilçesinde çiftçi Fahri Yıldız’ın Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan Küçükköy Mahallesi’ndeki arazisinin 20’şer dönümüne Nisan ayından bu yana 3 farklı dönemde yer fıstığı ekildi. Her bir üretimde dönüm başına 400 kilogram, toplamda ise 2,5 ton verim elde edildi. Verimi ile üreticiyi sevindiren yer fıstığı, arpa ve mısır üreten çiftçiye düşük maliyetli üretimi ile daha yüksek gelir getirecek alternatif bir ürün olacak.

Çiftçi memnun

Mardin Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Mehmet Şirin İmrak, Mardinli çiftçi Fahri Yıldız’ın Mardin Ovası’nda bulunan arazisine deneme amaçlı yer fıstığı ektiklerini belirterek, İlk ekimi Nisan ayında Pamukla, ikinci denemeyi haziran ayında Arpa hasadından sonra, üçüncü denemeyi de Buğday hasadından sonra yaptıklarını ifade eden İmrak, tarlaların yer fıstığı üretimine elverişli olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Mezopotamya ovası tarımda adeta Çukurova’ya rakip olduğunu belirten Irmak,” Mısırı arpanın yerine ekeceğiz. Biliyorsunuz buğday hasadından sonra mısır ekiliyor. Bizim bölgemizde ikinci ürün mısır vazgeçilmez bir üründür. Çünkü alt yapısı var. Bunun pazarı var. Buna bağlı olarak böyle bir alt yapı oluşmuş. Ama ne yazık ki geldiğimiz nokta mısır maliyetinin yüksek olması, özellikle enerji maliyetinin yüksek olması çiftçiyi bu anlamda biraz korkutuyor. Biz de bunun alternatif ürünler aradık. İl müdürümüz Memduh İnler ‘le beraber oturduk, bunun istişaresini yaptık. Ve böyle bir projenin, böyle çalışmanın bir deneme çalışmasının gerekli olabileceğini düşündük. Ve bunu bizim önder çiftçimiz Fahri Yıldız’ın da çok büyük bir desteği, katkısı, önderliğiyle biz bunu üç köyde gerçekleştirdik. Ve şu an da bunun hasadını Allah’a şükürler yapabiliyoruz. Her denememiz 20 dekardan oluştu. Toplamda 60 dekarlık bir alanımız oluştu,350 ile 400 kilo arasında bir verim var. Ama buğday yerine ektiğimiz yer fıstıkta da yağmur yağmazsa iyi bir verim elde edeceğiz. Dönüm başına 400 kiloluk bir verimimiz var. Çünkü maliyeti çok düşük Neredeyse 3’te 1’i kadar bir maliyeti var,3’te 2’si de çiftçinin cebine kar olarak giriyor. Bu da bizi çok sevindiren bir olay. Esas bizi mutlu eden, sevindiren arpa yerine yaptığımız ekimin ana üründen de iyi olması. Özellikle daha iyi geliştiğini, daha verimli olduğunu gördük. Bu da bizi çok mutlu etti çünkü mısır üretimi çok fazla su istiyor. Elektrik gideri nedeniyle çiftçi bunu karşılamakta güçlük çekiyordu. Tüm bunlar maliyetin artmasına neden oluyordu. Mısırın yarısı kadar su tükettiğini, karının da mısırın iki katı olduğunu insanlar görecekler. Yer fıstığı arpa ve mısırın yerine çok iyi bir alternatif ürün özelliği taşıyor. Mardinli çiftçileri alternatif, yeni ürünlerle tanıştırmayı arzuluyoruz. Her bir deneme üretimini 20 dekarda gerçekleştirdiklerini, üç dönemde 60 dekarlık alanda ekim yaptıklarını ifade eden Irmak,” Maliyeti çok düşük, neredeyse üçte bir düzeyinde maliyeti var dolayısıyla üçte ikilik kısmı çiftçinin cebine kar kalıyor. Bu da bizi çok sevindiren bir olay. Bu hasattan sonra çiftçimize önereceğiz. Tüccarlarımıza da çağrı yapıyoruz. Yer fıstığı alım ve satımı ile ilgilensinler. Mardin Ovası’nın topraklarının bereketlidir. Yer fıstığına da uygundur. Yer fıstığı üretiminin toprağı daha da verimli hale getiriyor. ”şeklinde konuştu.

Mardin ovasında her türlü ürün yetişiyor

Çiftçi Fahri Yıldız da Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün destek ve tavsiyeleriyle yer fıstığı deneme üretiminde çok güzel verim aldıklarını söyledi.

Bu verimden sonra yer fıstığı üretimini sürdüreceğini dile getiren Yıldız, “Her dönemde güzel ürün elde ettik. Böyle bir verim beklemiyorduk. ‘Çukurova’da yetişir Mardin’de yetişmez.’ diyorlardı. Gördük ki Mardin Ovası’nda her ürün yetişir. Yeter ki bakılsın.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ